M

Mezizubní kaz

Mám otázku, myslíte si, že když jsem byl před 10 měsíci u zubaře a měl jsem opravdu pěkné zuby bez kazů, zubař mi dělal trojitý rentgen a doporučil jen zubní hygienu, ale po 10 měsících po druhé návštěvě a mám 3 kazy? Z nichž dva z nich jsou na vrtání a plnění? Jsou v bodě, kde jsou zuby v kontaktu, mezi. Je mi 26 a neměl jsem vůbec žádné kazy. Pravidelně čistím zuby dvakrát denně, myslíte si, že by se mohl mýlit? Myslíte si, že v takto krátkém časovém období se mohou tvořit kazy? Za mě to zní podivně, téměř jakoby se pokoušel vydělat na mě nějaké peníze. Zuby si čistím 26 let pořádně, ze všech stran, většinou i mezi. Nejen že zubař ty kazy neviděl zrcátkem, ani viditelně. Udělal (namátkově) bez žádného podezření rentgen, který mi ani nijak neobjasnil, a prý je tam mám a hned mě objednal na plnění bez nějakých dalších informací. Jak může někdo kazy které nejdou vidět odstraňovat? Co když není potřeba je odstranit a třeba se samy zastaví? Nejsem zas tak neinformovaný. Děkuji za odpovědi a přeji hezký zbytek dne 🙂

Dobrý den, Martine, podle Vašich slov se jedná o mezizubní kazy. Mezizubní prostory jsou obecně těžce vyšetřitelné, a proto se k diagnostice mezizubních kazů používá zubní rentgen (bitewingový snímek). Na rentgenu dokáže stomatolog odhalit zubní kazy, které klinicky v ústech nejsou detekovatelné. Právě z tohoto důvodu se bitewingové snímky zhotovují pravidelně na preventivních prohlídkách. 10 měsíců je dostatečně dlouhá doba na to, aby vznikly nové kazy, které je potřeba sanovat. Mezizubní prostory musíte čistit každý den a s výběrem správné velikosti mezizubního kartáčku by Vám měl pomoct Váš zubní lékař nebo dentální hygienistka.

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?