M

MOHOU OSMIČKY ZPŮSOBIT TVORBU PŘEDKUSU A OTEVÍRÁNÍ MEZER MEZI ZUBY?

Dobrý den, je mi 27 let, všechny zuby moudrosti mám již několik let vyrostlé. Horní osmičky mi rostou směrem do tváře, spodní rostou zčásti v řadě, zčásti směrem do tváře. Již od dětství jsem měla mezi horními jedničkami mírnou mezírku. V posledních letech se mi mezery mezi horními zuby velmi zvětšily a začíná se mi tvořit předkus. Je možné, že mi špatně rostlé osmičky posouvají celou řadu zubů dopředu a tvoří se předkus?

Dobrý den,

osmičky, které nejsou zařazeny v zubním oblouku je dobré extrahovat. Je k tomu několik důvodů. Především se jedná o prakticky nečistitelnou oblast chrupu. Skloněné zuby mohou nakusovat do tváře a  trvale dráždit tvářovou sliznici.  Posun zubů během života nastat může, ale jedná se spíše o tendenci zubů uzavírat mezery tím, že zuby putují ke střední čáře.

Jednou z příčin vysunutí předních zubů do předkusu s vytvořením mezer může být například i paradentóza. Proces se nazývá vějířovitý rozestup zubů, při kterém se zuby vyklánějí dopředu a tvoří se mezi zuby mezery. Paradentóza ve Vašem věku je málo pravděpodobná.

Důležité bude absolvovat prohlídku u lékaře k přesnému stanovení diagnózy.

MDDr. Jakub Šulta

Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?