M

Mohu mít rovnátka i v pozdějším věku?

Dobrý den, měla jsem mléčnou trojku a ta mi vypadla v 61 letech. Jedna z možností byl implantát, což obnášelo odstranění zubu, který byl položen kolmo nad mléčnou trojkou. Zákrok byl proveden a po zhojení a následném rentgenu mi bylo řečeno, že implantát nelze provést a byla mi nabídnuta dvě řešení. Jednak můstek nebo rovnátko na pevno na cca dva roky s tím, že se zuby posunou na místo chybějící trojky.
Mám dotaz, zda v mém věku (64 let) je možné, aby se zuby daly pomocí rovnátek posunout a zda by tím nebyly spjaty další rizika (s páteří apod.).
Děkuji za odpověď

Dobrý den!

Implantace pravděpodobně nebyla možná, vzhledem ke kostnímu defektu, který zůstal po vyndání stále trojky. Varianty, které Vám byly nabídnuty jsou zcela na místě. Můstek bude zhotoven v porovnání s terapií rovnátky prakticky ihned, ale za cenu obroušení sousedních zubů. Fixní rovnátka Vám chrup srovnají, ale v delším časovém horizontu. Fixní aparát se opravdu nasazuje i v pozdějším věku a pokud je vše správně indikováno a terapie dotažena do zdárného konce, není čeho se obávat. Veškeré otázky Vám jistě zodpoví odborník na ortodoncii, kterého si zvolíte.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?