N

NÁHRADA VYTRŽENÉHO ZUBU

Dobrý den, byla mi vytržena 4 vlevo nahoře. Bohužel to odnesla i 5. Hodně amalgámu pravděpodobně i kaz zůstal pahýl. Byla mi udělaná dostavba zubu s tím, že tam přijde korunka. Je mi z toho úzko a do breku, nevím jak se nejlépe rozhodnout, je mi 49 let, ráda se směji a nyní mě to omezuje i v práci. Je lepší se rozhodnout pro můstek či implantát aby se to nějak skloubilo náhrada 2 zubů? Po vytržení 4 mám nyní citlivou 3 což předtím nebylo, na skus. Proč to bolí? Děkuji za radu a odpověď.

Dobrý den,

fixní můstek i korunka nesená implantátem jsou možnosti náhrady chybějícího zubu. Zvolení jednoho či druhého řešení však závisí na daných podmínkách. Pro dlouhodobou stabilitu zubního implantátu je potřebná dostatečná nabídka kosti v místě chybějícího zubu. V případě nedostatku kosti lze v některých případech kost doplnit (augmentovat). Pro nasazení fixního můstku je potřeba nabrousit zuby sousedící s mezerou. Proto bych toto řešení volil spíše v případě, kdy jsou sousedící zuby již nějak opravované (větší výplní, korunkou) a nemusely by se brousit jinak zdravé zuby. Fixní můstek je také jediné řešení v případě, že do místa chybějícího zubu není možné implantovat.

Citlivost 3 (špičáku) na skus může mít více příčin a bez podrobného vyšetření to nelze určit. Proto bych Vám doporučil, abyste se zmíněným problémem navštívila Vašeho stomatologa. Také by Vám měl navrhnout možná řešení chybějícího zubu.

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?