N

NÁHRADA ZUBŮ

Dobrý den, jsem po extrakci horní jedničky (zub se ulomil u dásně a pod ním byl zánět – váček). Vedlejší jednička se po náročnější extrakci začala trochu hýbat, na tomto zubu mám keramickou korunku cca 25 let, zub má obnažený krček cca 2 mm a je hnědo-černý. Nyní používám provizorní snímací náhradu za vytrženou jedničku. Od trojek zuby vzadu chybí. Původní záměr byl zhotovit za chybějící zadní zuby a vytrženou jedničku snímací zubní náhradu. Zjistila jsem ale, že mi již provizorní náhrada v puse hrozně vadí, špatně se mi s ní mluví, často pod ní otéká dáseň resp. patro pod náhradou a používání je bolestivé. Hledala jsem proto jinou možnost. Implantát za jedničku je okolo 30 tisíc, zřejmě budu potřebovat implantáty za obě jedničky což je pro mě finančně nemožné, úvěr nelze získat. Četla jsem si o možnosti můstku. Chtěla jsem se tedy zeptat jestli by byl můstek za obě jedničky finančně přijatelnější. Také jsem četla o inlay můstku který se kotví křidélky do jamek okolních zubů. Lze ho provést i přes dva zuby? Případně je možné nějak využít ke kotvení jedničku s keramickou korunkou (při jejím zachování) nebo kořen této jedničky ( po sundání korunky) ? Současně mám zubaře krátce, na klinice mě ošetřuje pokaždé někdo jiný, mají velký nápor klientů a čas na zkonzultování je velmi omezený (15min). Nedokážu se zorientovat v možnostech řešení náhrady hlavně za přední zuby, můstek mi ani nenabídli. K další návštěvě bych chtěla znát váš názor abych alespoň věděla na co se mám ptát. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ve Vašem případě je variant ošetření mnoho. Ke zvolení té nejlepší je potřeba podrobně znát situaci v ústech – zda jsou na zbylých zubech kazy, výplně, ošetření kořenových kanálků, zda není přítomna viklavost zubů, množství kosti pro případnou implantaci, stav zubů v dolní čelisti atd.

Váš zubní lékař by měl zhodnotit celou situaci, nabídnout Vám to nejvhodnější ošetření i vzhledem k Vašim finančním možnostem a alespoň stručně zdůvodnit proč je dané ošetření pro Vás nejlepší.

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?