N

Nesnesitelná bolest při ošetření kořenových kanálků

Dobrý den. Byla jsem u paní zubařky, mám zřejmě zanícené zubní kanálky. Paní zubařka mi píchla dvě umrtvovací injekce, ale jak se přiblížila ke kanálkům, málem jsem vylítla z křesla bolestí. Moje otázka zní, zda si můžu vyžádat celkové uspáni na toto ošetření, když se bolest nedá snést? Děkuji, pěkný den.

Dobrý den,

 

celkovou anestezii (uspání) bych na toto ošetření snad vůbec nezvažoval. Občas se může stát, že anestezie (umrtvovací injekce) nezabírá kvůli jinému průběhu nervů, takže se zub musí umrtvit ze všech stran. Lze podat i tzv. intraligamentární anestezii, která se podává tenkou jehlou přímo mezi zub a kost a díky tomu se dostane přímo ke vstupu nervu do zubu. Poslední možností je tzv. intrapulpální anestezie, kdy se anestetikum podá přímo do otevřené dřeňové dutiny zubu.

 

Celková anestezie je velká zátěž pro celý organismus a je i finančně náročná. Pokud si myslíte, že Vaše paní doktorka není schopna zajistit bezbolestnost tohoto ošetření, zkuste najít jiné pracoviště, kde byste toto ošetření podstoupila.

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?