O

Obtížné prořezávání zubů moudrosti

Roste mi zub moudrosti už desátý den a bolí mě to hrozně.Byla jsem u mého zubařepřed 5 dny který mi řekl,že se m to skliní.Včera jsem musela na pohotovost,protože už jsem nevěděla jak tu bolest mám vydržet.Dostala jsem antibiotika Augmentin 1g a necítím žádnou úlevu.Dneska už se nemůžu zadních zubů ani dotknout.Tak co mám dělat?Děkuji

Dobrý den,

problém se nazývá dentitio difficilis, také obtížné prořezávání. Příčina je v tom, že zub komunikuje s ústní dutinou jen částečně a zbytek je překryt dásní. Vzniká tak kapsa, kam se dostávají nečistoty a dáseň se zanítí. Při léčbě těchto obtíží je potřeba kapsu zpřístupnit, vypustit hnis pokud tam je, vypláchnout dezinfekcí a v některých případech aplikovat lokálně antibiotikum s anestetikem, prostřednictvím drénu. Antibiotika podávaná celkově mají zde také své místo, a to pokud se zánět příliš rozpíná. Nezačnou však působit okamžitě, ale až další den či dva po podání. Při zhoršujících se obtížích zopakujte návštěvu u svého lékaře či na pohotovosti, někdy je nutné kapsu vícekrát vyčistit. Situace se může opakovat, dokud zub zcela neprořeže.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?