O

Odhalený krček na předním dolním zubu

Dobrý den, ráda bych se vás zeptala a taky poradila ohledně mého problému. Trápí mě stav předního spodního zubu poslední 2-3 dny – cítím, když po něm projedu jazykem zezadu, že je odhalenější než ostatní, dokonce cítím i mírně ostrý okraj u dásně. Zub mě vyloženě nepobolívá, spíš cítím jakousi tenzi, citlivost mi také nepřijde o moc zvýšená. Trpím delší dobou poruchou přijmu potravy – bulimií a nejspíš jsem na sobě začala pozorovat projev této nemoci. Bohužel v posledních týdnech se bulimie u mě začala víc projevovat a také bych řekla, že mohla k problému vést i momentální „vánoční strava“ = vím, že jsem více jedla sladké.Také bych chtěla zmínit, že jsem právě začala používat nový elektrický kartáček ( Phillips Sonicare 5100 protective clean) od kterého používání jsem si všimla tohoto problému. Chtěla jsem se vás zeptat, jak tento problém vyřešit, mám velký strach, že by mohlo vést postupně k uvolnění zubu a pak jeho vypadnutí. Měla bych okamžitě kontaktovat svého zubního lékaře? Děkuji předem za vaši odpověď.

Dobrý den,

je možné, že s elektrickým kartáčkem příliš tlačíte, a proto Vám ustoupila dáseň u daného zubu. Ostrý okraj může být zubní kámen na zubu, který cítíte díky ustouplé dásni. Měla byste pravidelně chodit na dentální hygienu, kde Vám odstraní zubní kámen a naučí Vás správně používat pomůcky ústní hygieny.

 

Každopádně navštivte svého zubaře, aby Vás vyšetřil, protože touhle cestou Vám nemohu s jistoutou říct o co se jedná.

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?