O

Ošetření kazu pod korunkou

Dobrý den, má stomatoložka mi nyní při pravidelné preventivní prohlídce na rentgenovém snímku zjistila,že pod korunkou (na 4 vlevo nahoře) se objevil kaz. Před půlrokem na rtg nic nebylo. Korunka je keramická, mám ji cca 20 let a nikdy jsem s tímto zubem s korunkou neměla žádný problém. Ani teď zub (ani jeho okolí) nijak neboli ani není začervenalé či oteklé.Nemám s ním problém,ale při čištění mezizubního prostoru (mezi 5 a 6) je poslední dobou citit mírný zápach. Zuby pečlivě čistím, mezizubní kartáčky i nit používám, na prohlídky chodím pravidelně nejpozději po 1/2roce, u dentální hygienistk, jsem nyní taky byla.
Jaké jsou prosim možnosti řešení toho problému (kazu pod korunkou) a doporučený postup.
Moje zubařka (čerstvá lékařka) odeslala žádost do jiné ordinace ke specialistovi (zkušenějšímu stomatologovi), který mě měl pozvat na konzultaci. Nicméně mi přišla z ordinace toho specialisty zpráva rovnou
s termínem na reentodonticky zákrok, bez vyšetření aniž by mě viděl, a ke zprávě přiložená základní kalkulace ošetření na 18500,- (s dovětkem,že je potřeba počítat i s navýšením ceny). Je prosím tento postup běžný a standartní?
Termín zákroku je stanoveny už na za týden (29.11. ,a konec dubna 2024 pak nasazeni nové korunky). Nemám tak čas najít případně i jineho stomatologa (specialistu) na konzultaci. Můžete mi, prosím, poradit
jak postupovat (případně jak se běžně pohybuje cena za ošetření v případě kazu pod korunkou). Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

je jistě správné, pokud si Vaše lékařka myslí, že Vám nejlépe pomůže zkušenější lékař. Podle toho, co popisujete není potřeba jen opravit kaz pod korunkou, ale asi je nutné znovu ošetřit i kořenové kanálky (reendodontické ošetření).

Postup je takový, že se korunka sejme, provede se ošetření kořenových kanálků a zbytek zdravých zubních tkání se dostaví a zpevní tak, aby bylo možné nasadit novou korunku. 

Cenová kalkulace by měla zahrnovat tedy ošetření kanálků, zpevnění zubu čepem a novou korunku. Ceny se mohou opravdu dosti lišit. 

To, že Vás na specializovaném pracovišti rovnou objednali a poslali Vám cenovou kalkulaci není nic neobvyklého.

Jistě si můžete nechat více času na rozmyšlenou, pokud nemáte akutní obtíže. Doporučuji si vše ještě jednou probrat s Vaší lékařkou a vyptat se jí na veškeré nejasnosti.

 

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?