O

Ošetření kořenových kanálků

Dobrý den, prosím o názor na průběh ošetření kanálků, sedmička dole – 3 kanálky, bez předchozího zánětu s hlubokým kazem blízko nervu, v první návštěvě vytaženy nervy, každý kanálek jednou „projetý“ nějakým nástrojem na vrtačce, bez výplachu desinfekcí, nějaká kalcitová vložka a provizorní výplň, po třech týdnech definitivní zaplnění – lékař sundal provizorní výplň, ručním nástrojem „vytáhl“ něco z kanálků, bez výplachu opět, pouze osušeno foukátkem, vložení nějaké červené kapaliny injekcí do kanálku a vsunutí čepu, po chvilce vrtačkou jejich odbroušení, nakonec kontrolní rtg, na kterém byly vidět jen dva kanálky ze tří, délka druhé návštěvy cca 10 minut, zubař si celkem vyúčtoval 4800,- za obě návštěvy, prý nadstandard, mě se postup zdá velice odfláknutý, což jsem doktorce řekl, přivolala si hlavního lékaře a ten mi dlouho vysvětloval že metod je víc, po mojí námitce, že to bylo rychlejší než na pojišťovnu mi řekla, že tomu nerozumím a jediná záruka na tuto práci je ta, že o ten zub stejně přijdu, příště mi mají dělat polokorunku, ale zub začíná být citlivý na skus, jaký je váš názor na takový způsob ošetření? Všude je endodoncie popisována jako časově velmi náročná, děkuji za odpověď.

Dobrý den,

 

endodontické ošetření je skutečně časově náročné ošetření. Za 10 minut není možné správně ošetřit kořenové kanálky. Po opracování kořenových kanálku na jejich plnou pracovní délku se musí vypláchnout dezinfekčním roztokem, který v kanálcích působí desítky minut. Až po dezinfekci následuje definitivní plnění kořenových kanálků. Zuby mohou být bezprostředně po tomto ošetření citlivé na skus, ale citlivost by měla do pár dní vymizet.

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?