O

Otevřený dočasný zub

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na svou 4letou dceru. Do dvou let nevěděla co je to cukr a zoubky čistíme ráno a večer, pokud chodila spát po obědě i před odpoledním spánkem. Pije převážně vodu a ráno ovocný čaj, neslazený. Přesto se jí velmi kazí zuby. Za poslední rok má vrtané 4 zuby. A další dva kazy na stoličkách nahoře. K zubaři chodíme od jejích 12 měsíců. Nejprve na Kladno, kde jí paní doktorka vrtala dvě stoličky, ale když jsem paní doktorku upozorňovala na kazy, říkala, že je to jen barvivo a že to necháme do další kontroly a ono do další kontroly jí to „barvivo“ začalo bolet a musela vrtat. Po této zkušenosti jsme přešli k jiné zubařce a ta jí kazy vrtala postupně. Dcera si u ní nechala 2x vyvrtat zub, na potřetí jsem přišli akutně s bolestí na stoličce 5 dole (vyvrtané a zaplombované od předchozí paní zubařky) a dceři to bez umrtvení odvrtala a dala umrtvovací vložku, že jí musí vyčistit kanálky. To dceru dost bolelo, ale nechala se. Já vůbec nerozuměla tomu co se stalo a řekla mi, že tam má zánět a musí se vyčistit kanálky. Když jsme měli přijít za 14 dní na čištění kanálků, tak se zasekla. Nedělala scény, neplakala, jen zavřela pusu a schoulila se. Paní doktorka jí chvilku přemlouvala, ale neúspěšně. Řekla mi, že analgosedace by u ní nezabrala, proč to nevím – váží 15 kg. Dala mi kontakt na soukromou kliniku, kde by jí opravili zuby v anestezii, když se nenechá normálně. To bylo 2.7. – na klinice mě objednali teprve na konzultaci na 20.8. s tím, ať počítám, že to bude stát minimálně 18.000. Zub má dcera otevřený, dáváme vatičku, aby se jí tam nedostalo jídlo. Jedná se o 5 vlevo dole. Bohužel takto drahý zákrok bude pro náš rodinný rozpočet velmi ohrožující. Snažila jsem se najít levnější varianty, ale nové klienty nepřijímají, mají plno. Zkusila jsem zavolat znovu její zubařce, zda by to s dcerou ještě jednou nezkusila a s hrůzou jsem zjistila, že s dcerou vlastně už vůbec nepočítají. Říkala jsem jí, že jsem nemohla ani dceru připravit na to, co se bude dít, že jsem to sama nevěděla a sestra mi řekla, že paní zubařka má 2 tisíce pacientů a nemá čas mi něco vysvětlovat a zaobírat se nespolupracujícími pacienty. Bylo mi to dost líto a rozplakala jsem se, že je to dítě a já jí nestačila ani slíbit za spolupráci odměnu (protože to běžně ve své výchově nedělám). A třeba by příště bylo ok, že možná měla jen špatný den protože jsme doma nechali plyšovou kočičku. Tak mi sestra dala termín na říjen. Ale je to možné? Otevřený zub s umrtvenými nervy v dětské puse? Snažím se dávat měkčí věci, ale vyprosila si okurku a když kousla na ten zub tak jí to moc zabolelo. Nevím co mám dělat? Je čištění kanálků dobrá volba u mléčného chrupu. Může čtyřletému dítěti zůstat takto otevřený zub v ústech 14 týdnů?

Dobrý den,

nechat otevřený zub je špatný postup. Dostávají se do něj jídlo a bakterie a díky tomu v okolí kořenů přetrvává chronický zánět, na který ukazuje i bolest na skus. Zub je tedy zdrojem fokální infekce a hrozí i poškození vývoje stálé 5ky. V případě Vaší dcery by se dolní 5ka měla extrahovat. Ve stálém chrupu sice může díky tomu vzniknout stěsnání, ale odstraní se infekční fokus a pokud se nebude s extrakcí dlouho čekat, předejde se i poškození stálé 5ky. Ošetření kořenových kanálků bych tady vůbec nezvažoval.

 

Vaše dcera by rozhodně neměla chodit 14 týdnů s otevřeným zubem. Musíte požádat Vaší zubní lékařku, aby Vám dala dřívější termín anebo musíte najít jiné stomatologické pracoviště.

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?