O

Otevřený skus

Dobrý den. Nyní na prohlídce ve 3 letech mě dětský doktor upozornil, že dcera má kvůli velké závislosti na dudlíku tzv. otevřený skus. Vím, že jsem to zanedbala (myslela jsem, že vrchní jedničky a dvojky mají pouze „zpoždění“ kvůli dudlíku), a mám velké výčitky, zuby křivé nemá, rostou rovně, nicméně nenaléhají na spodní řadu zubů. Chci se zeptat, zda se v tomto věku nějak řeší nebo se (pravděpodobně) čeká, jak se to dále vyvine… Dudlíku se samozřejmě hodláme do max. týdne či dvou nekompromisně zbavit. Nicméně existuje šance, že se zuby / skus v tomto věku ještě samy srovnají nebo je již pozdě? Případně se pak řeší rovnátky? Jaká je úspěšnost? Děkuji velmi za odpovědi

Dobrý den,

nejdůležitější je přestat používat dudlík a zbavit dítě tohoto zlozvyku. Rovněž je vhodné zkontrolovat, zda-li u Vašeho dítěte nedochází k dumlání palce, což by mohlo vadu skusu zhoršovat. Při odstranění zlozvyků by se vada skusu neměla nijak zhoršovat. Při prořezání stálých zubů v 5- 6 letech by mělo dojít následně ke správnému prořezání zubů. Určitě doporučuji pravidelné prohlídky u Vašeho zubního lékaře, případně konzultaci s ortodontistou.

MDDr. Tomáš Rolník

Stomatologii jsem vystudoval na Lékařské fakultě v Plzni Univerzity Karlovy. Část studia jsem absolvoval na zubní klinice v německém Regensburgu. Pravidelně se účastním vzdělávacích kurzů a konferencí. Díky špičkovému vybavení naší ordinace můžeme nejnovější vědní poznatky implementovat do každodenní praxe. Každý den se snažím naplňovat přání našich pacientů a jsem rád, když se na ulici objeví o jeden úsměv navíc.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?