O

Otevřený zoubek

Dobrý den, byli jsme v neděli se synem na zubní pohotovosti, kdy lékařka zjistila zaplombovaný zkažený zoubek (poslední stolička). Vyvrtala ho a že se máme domluvit s ošetřujícím na léčbě. Dnes jsem volala a máme přijít až 10. 2. Může být zub takto dlouho otevřený? Lze něčím dezinfikovat preventivně? Děkuji

Dobrý den,

předpokládám, že zub byl trepanován, tedy odvrtán až do zubní dřeně a ponechán volně. Obecně by se zub takto otevřený neměl dlouho nechávat a to především, pokud se jedná o stálý zub. Ten bude následně endodonticky ošetřen a není žádoucí, aby proudily nečistoty z úst do vnitřku zubu. U dočasných zubů trpanace provedená z důvodu bolesti končí nejčastěji vytržením, zde je ale zase riziko přestupu infekce ze zubu na zárodek stálého nástupce pod ním. Obecně tedy platí, čím dříve k zubaři, tím lépe. Do zoubku můžete před jídlem dávat zatím vatičku, čistit jak jste zvyklí, případně vyplachovat dětskou ústní vodou.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?