P

Předčasné ztráty dočasných zubů a prořezávání stálých zubů

Dobrý den, dcera si ve 2 letech vyrazila jedničku nahoře, byl to čistý lom způsobený pádem na chodník, zub zaražen nebyl. Lékař ošetřil zub tak, že ho vytáhnul, poté byl klid. Kolem 4. – 5. roku došlo k odumírání sousední jedničky, byla tehdy lehoučce naštíplá, a v 5 letech se udělal váček nad zubem a zub lékařka vytrhla. Dcerce za pár měsíců narostla jednička nová. Nyní má dcera čerstvých 7 let a v horní čelisti probíhá výměna zubů tak, že jedna jednička je již skoro dorostlá, druhá jednička nic a je vypadená a nenarostlá jedna dvojka a druhá dvojka je zatím na místě a kýve se. V dolní čelisti jsou narostlé jedničky a začínají růst dvojky. Dcerka má v dolní čelisti celkem málo místa a jedna dvojka roste nakřivo a kýve se jí i sousední špičák, vypadá to, že brzy vypadne. Je na škodu, když špičák vypadne takto brzy? Nejvíc mě ovšem trápí ta nenarostlá jednička, pokud naroste, budou mezi jedničkami opravdu celkem velká mezera. Jeví se mi, že jednička prosvítá pod dásní, ale spíš zepředu tak, že kdyby se nyní prořezala, bude spíš vyčnívat dost dopředu. Ale tento stav je již x měsíců pořád nezměněný, lékařka zatím odmítla pořídit snímek a já již jsem z toho celkem nervózní. Jak byste postupoval? Mám ještě vyčkat? Dcera nemá žádné bolesti, spíš se aktuálně jedná o estetický problém s obavou postavení zubů v budoucnu. Může se stát, že by se jednička po poraněném mléčném zubu vůbec neprořezala? Může tam bránit nějaká mechanická překážka uvnitř (jizvení…) Jinak dcera neměla nikdy kaz, je to asi dědičné, protože ostatní naše děti mají ve věku 9 – 15 let zuby rovněž bez kazů. Děkuji předem za názor.

Dobrý den,

v průměru prořezávají horní jedničky v 7-8 letech. V případě, že je časový rozdíl mezi prořezáváním delší než 6 měsíců, je potřeba zjistit příčinu. V případě Vaší dcery je rozdíl nejspíše způsoben předčasnou ztrátou dočasných (mléčných) jedniček, kdy ztráta dočasného zubu těsně před prořezáním zubu stálého může urychlit jeho prořezávání a naopak ztráta dočasného zubu delší dobu před prořezáním jeho nástupce může jeho prořezání oddálit.

 

Pokud máte pochybnosti, můžete požádat o vyšetření a konzultaci na jiném stomatologickém pracovišti, kde získáte druhý názor. Ideálně by měl Vaši dceru vyšetřit ortodontista.

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?