P

Předělání výplně v kořenovém kanálku

Dobrý den, mám dotaz ohledně kanálků a chronického zánětu v něm. Asi 6let mě pobolíval zub, ale jenom občas, tak jednou za 3 měsíce, někdy déle a bolest nebyla nijak bolestivá, ale spíš občasné píchání v něm. Nikdy to netrvalo dlouho, proto jsem to nějak neřešila. Dnes jsem se rozhodla to panu zubaři říct, aby se na to podíval. A ten mi oznámil, po rentgenu a odvrtání, že mám pod kanálkami zánět, ke kterému se nemůže dostat, protože mu ty kanálky nejdou odvrtat, jelikož už na nich někdo pracoval a ty kanálky se tzv. zalepily. Takže nic jiného nezbývá, než ten zub vytrhnout. Zub je již sice mrtvý, ale jinak plně funkční. Tak můj dotaz zní… je možné, aby se kanálky ucpaly a vážně se k nimi pak nelze dostat? Vážně zub( 4 vpravo nahoře) nejde nějak zachránit, aniž by se hned trhal? Zub mě po odvrtání chvíli pobolíval, teď zatím nikoli. I když chápu, že zánět musí pryč. Nebo je nějaká možnost ho rozehnat? Děkuji za odpověď 🙂

Dobrý den!

Výkon, který je u vašeho problémového zubu třeba zhotovit se nazývá reendodoncie. Zánět pod zubem se dá odstranit jen řádným ošetřením kořenového kanálku a ani to nemusí zabrat. Nedovedu dobře posoudit, jak jsou kanálky zalepené a jestli je možné se do nich opětovně dostat. Máte možnost vyhledat lékaře, který se specializuje na ošetření kořenových kanálků pod mikroskopem, a stav zub plus možnosti jeho záchrany konzultovat. 

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?