P

Přenos bakterií do dětských úst od dospělého.

Dobrý deň,

chcela by som spýtať na prenos baktérií sposobujúcich kaz u malých detí – u 10 mes. dcéry dbáme na to, aby sa jej nepreniesli nase sliny do pusy, neolizovanie lyžičky a dudlíka je samozrejmosť, bohužiaľ nedávno chytila okraj pohára, z ktorého pár minút predtým niekto pil a ruku si dala pusy. Stačilo to na to, aby sa jej St. mutans preniesol do úst a celé naše predchádzajúce úsilie bolo zbytočné? Je vhodné čistiť prvé zúbky 2x denne solo kartáčkom, neničí ďasná pri jemnom stieraní od ďasna k zubu? A škodí pitie z fľašky, ak v nej nedávame sladené nápoje, iba voda alebo čaj?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Dobrý den,

vše děláte správně a pokračujte takto dále. Některé situace se uhlídat zkrátka nedají. Přenos se vyloučit nedá, ale myslím, že tato koncentrace bakterií je zanedbatelná.

Čištění 2x denně šetrně solo kartáčkem efektivně dásně neponičí. Pití neslazených nápojů je důležité.

Dbejte obecně na orální zdraví ve Vaší rodině a riziko vzniku zubního kazu miminka bude minimální.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?