P

Při preventivní prohlídce mi zjistili, že mám u všech zubů odhalené zubní krčky.

Dobrý den, mám naléhavý dotaz. Při preventivní prohlídce mi zjistili, že mám u všech zubů odhalené zubní krčky. Jak mám dál postupovat? Může dásen i znovu „zarůst“?Bojím se operací, doufám, že to zatím nemám tak zlé. Děkuji předem za brzkou odpověd.

Dobrý den,

při prohlídce by měl lékař odhalit příčinu problému. Může se jednat o přirozený úbytek kosti, který se objevuje ve vyšším věku. Tento stav není doprovázen zánětem dásně a krčky se odhalují rovnoměrně u všech zubů. V tomto případě by stav nemohl nijak řešit.

 

Častým problémem bývá dlouho trvající zánět dásní, který vzniká nedokonalým čištěním zubů. Správná technika čištění zubů šetrně odstraňuje plak ze žlábku, který je kolem krčku zubu. Je nutné použít měkký kartáček. Zůstává-li ve žlábku plak, vznikne zánět dásně, který postupně přejde v parodontitidu (paradentózu). Průvodním jevem tohoto onemocnění je úbytek celého závěsného aparátu zubu. Tím se postupně odhalují krčky zubů.

 

Dalším důvodem bývá tvrdý zubní kartáček a velký tlak při čištění zubů. Kartáček tak mechanicky poškozuje dáseň v krčkové oblasti. Takové postižení bývá nejčastěji u trojek, čtyřek a předních zubů.

 

Odhalení krčků způsobuje lidem nepříjemnou citlivost na teplé, studené, kyselé apod. Tato citlivost se dá potlačit terapií diodovým laserem.

MDDr. Ing. Lukáš Kaloš

Vystudoval jsem obor Zubní lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kam jsem nastoupil už jako inženýr s praxí ve Škoda Auto, takže už jsem měl jasno, proč chci na medicíně studovat stomatologii.

Po ukončení studia jsem pracoval na stomatochirurgickém pracovišti. S kolegou jsme pak v roce 2013 založili společnou ordinaci s pobočkami v Praze a severních Čechách. V současné době mám v Praze vlastní ordinaci AXION Dental Dock, kde pracuji se stabilním týmem skvělých zubařů, hygienistek, sester i recepčních.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?