P

Problém se zoubky u retardovaného dítěte

Dobrý den, mám dotaz ohledně mé 4leté dcerky. Už několik měsíců má problémy se zoubky. Začalo to odloupnutím části skloviny na horních 4 zoubcích (1 a 2 vlevo i vpravo). Zoubky čistíme 2x denně, ale přesto se dcerce spodní polovina levé 1 ulomila. Nemá to bolestivé, ale začíná se nám ulamovat i pravá 1 a je hodně tenká, ale kaz nikde vidět není. Problém je, že dcerka má psychomotorickou retardaci a je téměř nemožné ji běžně ošetřit, nenechá si ani nahlédnout do pusinky. Chtěla bych se zeptat, jak v takovém případě postupovat? Zřejmě bude potřeba ty 4 zoubky odstranit aby nedošlo k poškození novách zoubků. Slyšela jsem o extrakci v narkóze, ale ráda bych věděla, kolik takový zákrok stojí, zda je případně hrazený pojišťovnou a na koho se obrátit? Bydlíme v Karlovarském kraji. Děkuji.

Dobrý den,

nejčastější příčinou problémů dětských zoubků je zubní kaz. Ten se může tvořit i v polovině zoubku po celém jeho obvodu až oslabí zoubek natolik, že se zlomí. Další možnou příčinou vašich potíží je vrozená vada zubů, které mohou být křehké. Nicméně je nutné navštívit zubního lékaře, nejlépe pedostomatologa(dětského zubního lékaře), který Vaši dceru vyšetří, zjistí příčinu a navrhne řešení. Zákrok je pak možný provést několika způsoby, od použití inhalačního analgetika, přes ošetření za použití uklidňujícího léčiva až po uspání dítěte. Co se týče ceny, Vám nemohu podat bližší informace, jelikož se v jednotlivých ordinacích liší.

 

Na internetu jistě najdete vašemu bydlišti nejbližšího Pedostomatologa, který ošetřuje děti i ve zmíněných metodách, nebo se zeptejte na pobočce vaší zdravotní pojišťovny.

MDDr. Veronika Andělová

Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?