P

Problémová dolní sedmička.

Dobrý den,
Loni v létě mne začala bolet dolni sedmička vpravo, postupně bolelo vše kolem čelisti od ucha až do krku, nemohla jsem moc otvirat ústa. Má zubařka měla dovolenou a byla možná jen telefonická konzultace. Obvodní lékař vyloučil zánět v organismu (crp test) nebo virózu Nebyla jsem oteklá ani jsem neměla teplotu. Po dvou týdnech se to celé uklidnilo tak jsem už k zubaři nešla.
Letos v únoru se ale vše opakovalo ve větší intenzitě a bolestivost zubu i čelisti trvá už 4 týdny, i když se postupně zmenšuje. Paní zubařka udělala rentgen a řekla že kost je v pořádku a zánět tam není. V té sedmičce mám ale prý hodně hlubokou plombu, která zřejmě tlačí na nerv a ten odumírá, protože zub mění barvu.
Mám vydržet, že to zase odezní.
Před pár dny se mi ulomila zadní strana zubu až k plombě (směrem k uchu), paní zubařka říkala že to je jen sklovina a plomba je v pořádku.
Mám obavy, aby nevznikly nějaké zásadnější problémy, protože ta část čelisti a zub jsou stále citlivé.
Prosim o radu, zda mám chtít ten zub vytrhnout, nebo čekat že se vše opět zklidní? Když nerv postupně odumře celý, nebude třeba se zubem už nic dělat?
Předem děkuji za odpověď,

Dobrý den!

Podle popisu se mi spíš zdá, že zub Vám odumřel již v létě. Ale opravdu těžko soudit! Pokud zub nereaguje na studené je pravděpodobně mrtvý. V tomto případě je důležité vyčistit, opracovat a zaplnit kořenové kanálky. Zub se následně může opatřit korunkou, jestli je ulomený. Pokud je zub ještě živý, ale má hlubokou výplň a takto Vás zlobí, ošetření kanálků by také mohlo pomoci. Stav určitě ještě důkladně konzultujte s paní doktorkou a následně se teprve rozhodněte, zda se zubu zbavit.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?