P

Proč mi trne „mrtvý“, dobře ošetřený zub?

Asi před rokem mi paní doktorka z dolní šestky vytáhla nervy, kořeny zaplnila a zub zaplombovala. Vše bylo provedeno velmi pečlivě, kvalitními materiály, několikrát rentgenováno – na soukromém zubním pracovišti v Praze. V posledních dnech zub reaguje na teplé a studené, dolní čelist mírně „trne“ až k uchu. Co může být příčinou, když jde o „mrtvý“, dobře ošetřený zub?

Dobrý den,

 

devitalizované („mrtvé“) zuby na teplé a studené obvykle nereagují. Nabízí se tak hned dvě možné příčiny Vašich obtíží. Může se jednat o problémy s jiným zubem. Příčinný zub se často obtížně zjišťuje. Může se však opravdu jednat o Vaší již zaplněnou šestku. Je možné, že se Vaší lékařce nepodařilo nalézt všechny kořenové kanálky v tomto zubu. Počet kanálků v zubu je proměnlivý a stává se, že stomatolog některý kanálek nenajde. Nejedná se přímo o chybu lékaře, protože nalezení kanálků je často velmi obtížné. Existují specializovaná pracoviště, která mají bohaté přístrojové vybavení a která se na endodoncii (ošetření kořenových kanálků) specializují. Na těchto pracovištích je pravděpodobnost nalezení všech kanálků vyšší, ale ne 100%. Doporučuji Vám navštívit Vašeho stomatologa.

MDDr. Ing. Lukáš Kaloš

Vystudoval jsem obor Zubní lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kam jsem nastoupil už jako inženýr s praxí ve Škoda Auto, takže už jsem měl jasno, proč chci na medicíně studovat stomatologii.

Po ukončení studia jsem pracoval na stomatochirurgickém pracovišti. S kolegou jsme pak v roce 2013 založili společnou ordinaci s pobočkami v Praze a severních Čechách. V současné době mám v Praze vlastní ordinaci AXION Dental Dock, kde pracuji se stabilním týmem skvělých zubařů, hygienistek, sester i recepčních.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?