R

Rapidně se mi zhoršil chrup po užívání antibiotik.

Dobrý den, dlouhodobě jsem nemocná se streptokoky, vystřídala jsem hned za sebou 5 různých druhů ATB. Rapidně se mi zhoršil stav zubů. Nikdy jsem neměla problémy, nyní cítím citlivost zubů na teplo/chlad (stačí, když fučí studený vítr a já se usměji), obrovská díra na stoličce atd… až z toho mám hrůzu, stejně tak jako ze zubařů obecně, proto jsem si vždy pochvalovala zdravý chrup. Jsou zuby zničené právě atb? Můžu jim já sama doma nějak pomoci (fluor…)? S návštěvou zubaře počítám, jakmile se vrátím z operačního zákroku v nemocnici a ustálý se můj zdr. stav. Nechci, aby bylo pozdě.

Dobrý den, dlouhodobě užívaná antibiotika ovlivňují složení mikroflóry v ústech. Změna v osídlení úst mikroorganizmy může mít různé důsledky vč. změny kazivosti zubů. Není to ale častý projev užívaní antibiotik. Bez ohledu na antibiotika je nutné vzít v úvahu stav Vaší zubní hygieny. Čistý zub se nemůže zkazit, a proto bych Vám doporučil navštívit dentální hygienistku. Ta Vám vysvětlí správnou techniku čištění zubů a doporučí vhodné pomůcky. Fluoridy Vám nepomohou. Jediná možnost je kvalitní mechanické čištění zubů.

MDDr. Ing. Lukáš Kaloš

Vystudoval jsem obor Zubní lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kam jsem nastoupil už jako inženýr s praxí ve Škoda Auto, takže už jsem měl jasno, proč chci na medicíně studovat stomatologii.

Po ukončení studia jsem pracoval na stomatochirurgickém pracovišti. S kolegou jsme pak v roce 2013 založili společnou ordinaci s pobočkami v Praze a severních Čechách. V současné době mám v Praze vlastní ordinaci AXION Dental Dock, kde pracuji se stabilním týmem skvělých zubařů, hygienistek, sester i recepčních.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?