R

Reendodoncie

Dobrý den, prosím Vás o radu Před pár dny jsem podstoupila plánovaný zákrok – ošetření nebolestivého zánětu na kořeni historicky léčeného zubu – mikroskopickou reendodoncii. Jsem si vědoma toho, že tento zákrok není hrazen pojišťovnou, a že není 100% zaručeno, že se podaří. Nicméně dva zuby již mám takto úspěšně ošetřené a podle mě i zachráněné. Zákrok podstupuji bez problémů bez lokálního umrtvení. Tentokrát jsem v průběhu zaplňování pocítila bolest, nicméně pan doktor zákrok zhodnotil jako úspěšný. Bohužel bolest po zákroku přetrvává, po dvou dnech jsem již dva dny na 200Ibuprofenu po 6 hodinách, na dásni v oblasti kořene se objevila na omak tvrdá boulička. Pan doktor mi předepsal Amoksiklav. Bolest je dnes již trochu mírnější, chtěla bych se zeptat – Chtěla bych se zeptat: Pokud se zub reendodonticky zaplní a vznikne takovýto stav, je možné, aby šlo jen o přechodnou reakci a zub se dostal do dobrého stavu? Pokud ne, je možné, aby antibiotika k tomuto stavu dopomohla ? Dočetla jsem se, že příčinou zánětu může být „přeplněný kanálek“. Je to tak, že pokud by šlo o tento případ, antibiotika v dlouhodobém horizontu nic nevyřeší a zánět se dostane do chronického stadia, tedy do stejného stavu jako před reendodoncií? Mohu Vás poprosit o názor? Mnohokrát děkuji.

Dobrý den,

 

po přeplnění kanálku sealerem (součást kořenové výplně) může být zub citlivý na skus několik dní p výkonu, ale nemělo by to způsobovat dlouhodobé obtíže. Otok však přítomen nebývá.

 

Nemohu posoudit na 100%, jestli bude ošetřený zub v pořádku nebo ne. Důležité bude sledovat v čase, zda se obtíže zlepšují a zda se zánět na rentgenových snímcích postupně zmenšuje. V případě, že by se obtíže opakovali nebo se zánět na rtg dlouhodobě nezmenšoval, či dokonce zvětšoval, byla by to známka neúspěchu.

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?