R

Rozpadlý zub

Dobrý den. Rozpadl se mi zub. Upadla cca polovina. Zbytek zatím drží a kořeny pravděpodobně také. Dle poslední kontroly u zubaře před asi rokem je zub mrtvý, ale nevím proč se rozpadá. Zubař odešel do důchodu a zatím jsem nenašla nového. Na pohotovost se dostanu nejdříve za 2 týdny, protože mám malou dcerku a nemám pro ní hlídáni. Zub nebolí, nejspíš proto, že je mrtvý. Poradíte mi prosím, co mám dělat? Je to nebezpečné? Nemůžu dostat třeba zánět nebo sepsi organizmu? Jak mi to na pohotovosti ošetří? Mockrát děkuji za radu a přeji hezký den.

Dobrý den,

pokud je zub mrtvý a nemá ošetřené kořenové kanálky, budete mít v kosti chronický zánět, který Vám může akutně vzplanout.

Zub se může rozpadávat kvůli rozsáhlé výplni nebo kvůli kazu.

Na pohotovosti zub ošetří pouze provizorně, aby Vám ulevili od případné bolesti. Případně zub vytrhnou. Musíte si najít lékaře, který Vás vezme do péče a provede potřebné ošetření.

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?