S

Syn má už potřetí píšťel. V čem je problém?

Dobrý den, syn má už potřetí píšťel. Má zaplombovanou stoličku (mléčnou), cca za půl roku se mu na vnější straně dásně udělá píštěl. Doktorka mu pak zub vytrhne s tím, že pod plombou je zánět. Teď mu tam píštěl nechala a čeká, zda bude více bolet či se zvětšovat, jinak mu musí vytrhnout už další zub. Už se to tak stalo potřetí. Kde je chyba? mám zato, že jak je zub zaplombován, jak se k němu může zase dostat kaz? Moc moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

píštěl je poměrně vážný stav, kdy se u špiček kořenů tvoří hnis v důsledku odumření zubní dřeně. Hnis se po čase provalí skrz kost pod sliznici. Sliznice se protrhne a touto píštělí proudí hnis z kosti do úst.

 

Problém je především v tom, že má Váš syn zkažené zuby. Pokud mu je nezačnete pořádně dočišťovat, tak se budou zuby tahat stále.

 

Základním pravidlem je nechat syna zuby vyčistit a pak mu je dvakrát denně pořádně dočistit měkkým kartáčkem.

 

Je-li přítomna píštěl, není již jiná možnost než zub vytáhnout, a to co nejdříve. Tím odstraníte infekční ložisko z těla dítěte. Jakákoliv snaho o záchranu takového zubu je nesmyslná a ohrožuje zdraví stálého zubu, který má v oblasti infekce uloženou vyvíjející se korunku.

MDDr. Ing. Lukáš Kaloš

Vystudoval jsem obor Zubní lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kam jsem nastoupil už jako inženýr s praxí ve Škoda Auto, takže už jsem měl jasno, proč chci na medicíně studovat stomatologii.

Po ukončení studia jsem pracoval na stomatochirurgickém pracovišti. S kolegou jsme pak v roce 2013 založili společnou ordinaci s pobočkami v Praze a severních Čechách. V současné době mám v Praze vlastní ordinaci AXION Dental Dock, kde pracuji se stabilním týmem skvělých zubařů, hygienistek, sester i recepčních.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?