T

Tříletá dcera má vysokou kazivost zubů a bojí se lékařského očetření

Dobrý den, máme 3 letou dcerku,která se po první zkušenosti vrtání u lékaře, velice bojí jakéhokoliv vyšetření u zubaře. Dcerka má 6 zkažených zubů, i přes to, že velice dbáme na čištění zubů, samozřejmě jí je čistíme my s manželem, a nemá přemíru sladkostí, tím myslím, že třeba nemá sladkost 14 dnů vůbec, pije domácí ovocné šťávy a vodu. Při vyšetření má úplně hysterické záchvaty strachu, křičí a je schopná kousat, i přes to, že před výkonem se na doktory těší a ví, že bude mít odměnu,když vše v pořádku zvládne.Nic z toho v okamžiku rozsvícení světla a koukání do pusinky lékařem neplatí, okamžitě se dostává do křeče a bojí se. Dostali jsme doporučení na jedno pracoviště,kde to s dětmi velice dobře umí, ale bohužel, při první minutě bylo na dítě zařváno dost, teď musíš poslouchat, což absolutně nevede k výsledku spolupráce dítěte. Pro mne důkaz beznaděje lékařů nebo nevím, jak si to vysvětlit. Malá je naprosto pohodové šťastné dítě, které umí poslouchat i bez řvaní na ni.Po podání tlumící medicíny, malá je cca 5 minut na lékařském křesle v klidu, ale za chvíli, i přes to, že je omámená, začne opět plakat a křičet, samozřejmě docílíme pevným sevřením, že je ošetřena,ale opravdu z toho nemám dobrý pocit.Můžu Vás poprosit o Váš názor, co a jak udělat, abychom to lépe zvládli? proč se tolik zoubky kazí?Malá má dole tmavé výplně a nahoře světlé je to v pořádku?

Dobrý den,

stav, kdy se zoubky kazí i při pravidelném čištění a malém přisunu sladkostí, není častý. Většinou je příčinou časté pití slazených nápojů a konzumace sladkostí za současného nedodržování správné ústní hygieny. U Vaší dcery by se na kazivosti mohly podílet kyselé ovocné šťávy, které pije. Po pití kyselých nápojů je povrchová vrstva zubu narušena a je tak méně odolná.

 

Pro ošetření dětí s panickou hrůzou ze zubaře doporučuji zajít do nemocnice v Motole, kde se těmto komplikovaným případům věnují.

MDDr. Ing. Lukáš Kaloš

Vystudoval jsem obor Zubní lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kam jsem nastoupil už jako inženýr s praxí ve Škoda Auto, takže už jsem měl jasno, proč chci na medicíně studovat stomatologii.

Po ukončení studia jsem pracoval na stomatochirurgickém pracovišti. S kolegou jsme pak v roce 2013 založili společnou ordinaci s pobočkami v Praze a severních Čechách. V současné době mám v Praze vlastní ordinaci AXION Dental Dock, kde pracuji se stabilním týmem skvělých zubařů, hygienistek, sester i recepčních.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?