T

TUPÁ BOLEST, BOLEST NA SKUS

Přeji hezký den, můžete mi prosím poradit? Mám dlouhodobé potíže se zuby, bude mi 60 let a patřím mezi ty, kteří mají potíže se zuby od raného dětství. Do svých 15 let jsem měla na záněty léčené skoro všechny zuby, mnohokrát pak přeléčené jedničky a dvojky nahoře. Mám skoro celý chrup chráněný korunkami, kde zuby chybí jsou můstky. Potíže mám již dlouhodobě s horním patrem, přesněji: od 3 vlevo nahoře po 3 vpravo nahoře jsou korunky a vše je propojeno můstkem k 7 vpravo nahoře. Na tyto zuby vůbec nemůžu kousat, okamžitě mě začnou bolet a musím to řešit analgetiky. Na 3 vlevo a na 2 vpravo mám již pouze čepy ukotvené v léčených kořenech. 1 vlevo je po ošetření kořenového hrotu. Bolesti, které pociťuji jsou tupé nad všemi jmenovanými zuby. Pociťuji tlak a bolest rovnající se bolesti hlavy, nejsem ale schopná určit, ze kterého zubu pochází, bolí to stále a v noci víc. I v noci bolest cestuje, bolí mě i pravá tvář u 7 nahoře a vlevo mi bolest vystřeluje do oka. Můj lékař je již starší cca 68 let, když mu potíže popisuji říká, že nemám v ústech nic oteklé a že pokud by 7 nahoře vytrhl sesypaly by se všechny ostatní zuby, nevěří, že na nich opravdu nemohu jíst. OPG mi dělal naposled cca před dvěma lety. Moje potíže se stupňují, jsem nucena to řešit analgetiky, není mi z nich dobře a celkově se cítím oslabená. Byla bych moc ráda, kdyby mi někdo pomohl a dal mi chrup do pořádku, abych se nebála vařit, žehlit (stát v teplém prostředí) jít ven v zimě, mýt si hlavu. U nás ve Valašském Meziříčí stomatologové nové pacienty nepřijímají. Prosím poraďte. Jana Z.

Dobrý den,

podle Vašeho popisu budete mít nejspíš zánět v kosti nad zuby. V puse nemusí být nic patrné. Kromě OPG byste potřebovala i malé intraorální rentgenové snímky, na kterých jsou zuby a kořeny vidět mnohem lépe.

Vaše obtíže by se měly začít řešit co nejdříve. Nejspíš budete muset hledat zubaře ve větších městech a dojíždet dál, než jste byla zvyklá. Na druhou stranu by se Vám mělo dostat kvalitnější péče.

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?