T

Typy rentgenových snímků

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jaký je rozdíl mezi bite-wing rentgenem, tedy kde pacient skousává destičku a jiným typem rentgenu, kde si pacient jen přidržuje jakousi destičku v puse vždy na jedné straně (nahoře i dole) a následně jsou vyhotoveny 4 snímky. Proč někteří zubaři používají jeden a druzí zase ten druhý, je některý z nich lepší a případně v čem?

Dobrý den,

rentgenové snímky jsou pro zubního lékaře nezastupitelnou diagnostickou metodou. V zubní ordinaci se můžete setkat s více druhy rentgenových projekcí. Pro kompletní přehled všech zubů a čelistí se zhotovuje ortopantomogram. Přístroj je větší a krouží okolo Vás. Zhotovuje se jednou za dva roky. Další snímky se zhotovují pomocí menšího přístroje s nastavitelným ramenem. Senzor který máte v ústech je zakotven do speciálních držáků. Nejčastěji se zhotovují snímky ve skusu, bite – wing, lékař na nich hodnotí mezizubní prostory zároveň v dolní i horní čelisti. Další často používaná projekce cílí na kořeny zubů v jedné čelisti, zde si pacient může senzor někdy přidržovat sám, ale s držákem je zacílení přesnější. Množství snímků je adekvátní požadované oblasti, kterou lékař potřebuje vidět.

Více informací naleznete zde.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?