U

Ulomený zub

Dobrý den. Už asi před 7 lety se mi ulomil kus zubu, je to 6tka vlevo nahoře. Asi 4 roky jsem tam měla plombu, která po čase vypadla. Potom jsem tam nějakou dobu měla jen výplň. Která potom taky vypadla. Zub se mi ulomil o něco víc. Zůstal v podstatě otevřený, je tam už jen pahýlek a kořeny. Zub mě vůbec nebolí. Jenže se začal hodně kývat. Už nemohu ani jíst. Vím, že půjde ven. Ale chci se zeptat, proč se začal kývat? Znamená to, že půjde ven snáz, nebo že se ulomil v kosti? Mám z toho velký strach. Díky za odpověď

Dobrý den, nejpravděpodobnější varianta je, že zub je mrtvý a infekce se již dostala do kosti. Kost kolem kořenů zubu se rozpustila a zub teď „plave“ v zánětu, a proto se kýve. Bez vyšetření nejde posoudit, zda by bylo možné zub zachránit nebo bude potřeba ho vytrhnout. Každopádně nesmíte čekat a měla byste se objednat ke svému zubnímu lékaři, aby tento problém vyřešil. Případná infekce se může kdykoliv zhoršit, zub Vás může začít bolet nebo můžete otéct a dostat teplotu.

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?