U

Uštípl se mi kus zubu, dá se s tím něco dělat?

Dobrý den, po úraze se mně zlomil kousíček jedničky nahoře viz přiložená fotografie http://zubzub.wz.cz/ . Po nasvícení nebo přiblížení k zubu jdou také vidět dvě cca 3 mm a 2 mm „prasklinky“. Na rentgenu však vidět nejsou. Má doktorka mně říkala, že se s tím nedá nic udělat, že tam nic držet nebude a objednala mě za 2 měsíce na kontrolu. Jenže já jsem z toho hrozně špatný… Bojím se, aby se zub nerozpadl. Moc nebolí ani se neviklá pouze při skousnutí bolí. Raději ho však nezatěžuji. Chtěl bych se také zeptat, zda se ty „prasklinky“ mohou časem zcelit nebo už je to napořád. Děkuji Vám moc za odpověď.

Dobrý den, Patriku,

pokud není na rentgenovém snímku patrné poškození zubu ve smyslu jeho zlomeniny či praskliny a Vaší ošetřující lékařku stav zubu nijak neznepokojil, doporučuji zub zatím nezatěžovat s tím, že pokud by se stav nezlepšil, upozornila bych na to paní doktorku. Prasklinky ve sklovině mohou souviset s úrazem zubu, ale také se stářím skloviny. Časem jsou vidět na zubech malé nitkovité prasklinky, které však nejsou povrchové, tudíž nepředstavují riziko pro zub, je to pouze ,,opotřebení“. Takovéto prasklinky ve sklovině se bohužel samy neztratí, je možné je zakrýt bílou kompozitní výplní, ale většinou by to byl větší zásah do zubu, než samotný užitek.

 

Pokud Vaše paní doktorka nedokáže uštípnutý kus zubu doplnit, doporučuji se poohlédnout po ordinaci, kde by Vám zub byl doplněn bílou kompozitní výplní v barvě zubu a esteticky se tak stav upravil.

MDDr. Veronika Andělová

Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?