Ú

Ústní hygiena

Dobrý den, zuby si čistím 3x denně, s tím že používám přírodní pastu, kterou mám asi tři měsíce a žádný problém jsem s ní neměla. Do toho používám nit a nově jsem začala používat ústní vodu Parodontax. Zaznamenala jsem, že se mi kolem zubů začal dělat černý lem na dásních, ve stoličkách ho mám taky a začaly se mi tam tvořit i praskliny. Spodní zuby ze spodu začaly šíleně žloutnout. Je to ale takový tvrdý žlutý plak který nejde dolů. Proč se mi tohle děje? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

je skvělé, že se snažíte pečovat o svojí dutinu ústní co nejlépe. Rád Vám touto cestou pomůžu, aby byla Vaše hygiena ještě lepší. Při čištění zubů je nejzásadnější mechanické odstranění zubního plaku, tzn. jaké pomůcky používáte (zubní kartáček, mezizubní kartáček, zubní nit, jednosvazkový kartáček) a jakou technikou je používáte. Zubní pasta nebo ústní voda nejsou tak důležité. Tmavé zbarvení zubů (pigmentace) může způsobit ústní voda s obsahem chlorhexidinu, ale také některá jídla, nápoje nebo kouření. „Tvrdý žlutý plak“ bude nejspíše zubní kámen, který vzniká mineralizací zubního plaku při nedokonalé hygieně.

 

Doporučil bych Vám vyhledat dentální hygienistku, kterou budete pravidelně navštěvovat. Vybere pro Vás vhodné pomůcky pro ústní hygienu a naučí Vás správnou techniku čištění zubů. Také z Vašich zubů odstraní pigmentace a hlavně zubní kámen.

 

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?