V

Váček nad dočasnou stoličkou a otevřené dočasné zuby

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Dcerka má 5 let a už má vrtaných pět stoliček. Dvě stoličky dole má vrtané a zadělané, další dvě dole má vrtané ale už tak půl roku nechané otevřené s tím, že je zadělávat paní zubařka ani neplánuje. Nahoře má teď nově vrtanou 14 dní stoličku, zadělanou ale udělala se jí na dásni nad zoubkem boule. Paní zubařka je toho názoru, že se zoubky trhat nemají ale já mám strach aby se jí ty kazy nedostali i na stále zoubky, tak bych chtěla znát názor i někoho jiného, zda zoubky trhat či ne. Dcerku ty zoubky občas zabolí a hlavně se jí udělala ta boule na dásni a i u spodního zoubků se jí objevuje malí bělavý váček, který má třeba dva dny, pak ji zmizí ale následně se zase objeví. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zuby, nad kterými se objevují váčky jsou mrtvé. Stejně na tom budou i ty zuby, které Vaše zubařka ponechala otevřené. Je to špatně. Váčky jsou známkou zánětu v kosti, který může ohrozit zárodek stálého zubu. Navíc je to chronická infekce a zdroj fokální infekce. Nad otevřenými zuby váček často nevznikne, protože hnis může vytéct ven zubem.

 

Dočasné zuby s váčky i otevřené dočasné zuby s váčky se musí vytrhnout. Samozřejmě hrozí, že bude mít kvůli trhání stěsnání ve stálém chrupu, ale odstranění infekce je důležitější. Pokud to Vaše zubařka nechce udělat, musíte najít jiného lékaře.

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?