V

Váček pod horní čtyřkou

Dobrý den, už delší dobu mě trápí váček nad horní čtyřkou. Před 7 měsíci jsem byl u zubařky s tím, že jsem si nad zubem našel malou tvrdou bouličku citlivou na přitlačení. Zubařka následně provedla vyčištění kanálků a zaplnění zubu a uzavřela to s tím, že jde o zánět a že mám počkat, až se to zahojí. V lednu jdu znovu na prohlídku a ta boulička tam je stále a je pořád stejná (jen už po vyčištění kanálků klesla její citlivost), takže usuzuji, že tam ten zánět bude asi pořád. Teď zvažuji, zda si ten zub nedat (pokud zubařka mé obavy potvrdí) rovnou vytrhnout, abych se toho zánětu konečně zbavil, protože pravděpodobnost úspěchu s případným opakovaným čištěním kanálků, je alespoň jak jsem pochopil z odpovědi v poradně na dotaz jiného tazatele ještě mnohem nižší než u prvního pokusu. Zub bych rád nahradil implantátem, ale nemám s nimi s ohledem na věk doposud zkušenost (je mi 32 let). Dočetl jsem se, že se instalace implantátů doporučuje co nejrychleji po vytržení zubu, neboť může dojít tím odkladem ke ztrátě kostní hmoty, do které se má implantát instalovat, což vede k nutnosti jejího doplnění (což s sebou nese další náklady a především se celá ta instalace implantátu časově výrazně prodlouží). Jak je to ale se zuby, kde byl před jejich vytržením zánět? Očekávám, že se bude čekat relativně dlouhá doba, než se ten zánět vyhojí. Mám pak s ohledem na tu dlouhou časovou prodlevu automaticky počítat s tím, že tam bude před instalací implantátu nutné to doplnění kosti nebo (alespoň v obvyklých případech) se ten implantát po vyhojení váčku dá instalovat přímo? Děkuji za zodpovězení dotazu poznámka: dotaz jsem možná předtím omylem odklikl ještě nedopsaný, tak jej teď posílám ještě jednou a kompletní.

Dobrý den,

 

po ošetření kořenových kanálků je důležité, zda vymizela případná bolest, absces (boulička) a dlouhodobě dále se sleduje na rentgenu, zda se zánět zmenšuje. Absces by měl zmizet rychle, maximálně do několika dní. Horní čtyřka má často výrazněji vystupující jugum alveolare (výběžek kosti kolem kořene z vnější strany), její kořen může také někdy vystupovat až pod dáseň. Tohle se může jevit jako tvrdá boulička a při zánětu zubu může být dotek na tomto místě citlivý i bolestivý.

 

Pokud Vás nic nebolí a zánět na rentgenu se zmenšuje, tak by ošetření kanálků mělo být úspěšné. Každopádně musí Vaše lékařka zkontrolovat bouličku, kterou popisujete, zda je od zánětu nebo ne.

 

U případné extrakce je nejdůležitější její šetrnost. Nesmí se ulomit tvářová lamela kosti nešetrnou extrakcí. Nejjistější je potom implantovat po zhojení kosti za 2-3 měsíce, kdy se zubní lůžko zaplní kostí.

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?