V

Velký strach z ošetření zubním lékařem.

Jedná se asi o trochu psychický problém, ale nevím si s ním rady. Moji rodiče mě nikdy nevedli k moc dobré dentální hygieně a to si sebou nesu už 28 let. Moje zubní lékařka do mých 15 let ordinovala s lahváčem na stole (už skončila) a můj další zubař mi řekl, že mi pohnojila všechno, co kdy opravovala. Zubař na mě byl neustále nepříjemnej a já si z toho vypěstoval šílenou fobii, 10 let jsem tam nebyla a už tam ani nechci. Moje zuby jsou v šíleném stavu, rozpadají se, potýkám se pár let se záněty a nějak s tím bojuju. Chtěl bych je všechny vytrhat a nahradit základní protézou. Já mam ale šílenej strach tento problém řešit, jakmile na mě někdo zvedne hlas, uzavřu se hrozně do sebe absolutně odmítám tohle řešit pak dál. S terapeutem na tom pracuju, to je v pohodě, ale jde mi o toho zubaře. Prostě mam opravdu reálný strach, že mě pošle pryč, nepomůže mi, bude na mě křičet a nebo mi říkat, jak jsem neschopný a ponižovat mě. Už jsem si to zažil a opravdu mě to vnitřne ničí, ale ten stav úst je opravdu velmi špatný. Kde mam hledat řešení, jak se s tímhle svěřit předem zubnímu lékaři? Je šance tohle všechno podstoupit v nárkoze ze zdravotnich duvodu skrze pojišťovnu? Omlouvám se, asi je to hloupé takhle se ptát, ale opravdu potřebuji pomoc. Moc ocením vaši odpověď.

Dobrý den!

Pevně věřím, že vše dokážete dát dohromady s dobrým výsledkem! V první řadě je nutné si uvědomit, že pokud máte v ústech problémy, může se Vám to nepříjemně vymstít a budete muset s bolestí či otokem k lékaři akutně. Čím dříve s nápravou začnete, tím to bude lepší. Pokud, již s Vaším terapeutem pracujete, hledáte cesty, jak vše zvládnout, určitě se dostaví úspěch. Vše je o komunikaci a duševní pohodě. Doporučuji všechny Vaše přání a obavy s lékařem probrat, ještě než si sednete na křeslo a domluvit se na vhodném postupném léčebném plánu. Pokud se neshledáte s úspěchem, lékaře můžete kdykoli změnit. Co se týká ošetření v celkové anestézii hrazené ze zdravotního pojištění, zde jsou kritéria velmi přísná a doporučuji probrat Váš konkrétní případ na daném pracovišti, kde by se výkon prováděl.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?