V

Velmi bolestivé vrtání zubu

Dobrý den.
Před půl rokem jsem byla na ošetření u své již bývalé lékařky. Jednalo se o ošetření hlubšího mezizubního kazu, samotné ošetření bylo i přes opakovanou aplikaci anestezie velice bolestivé. O kazu jsem do té doby nevěděla, byl viditelný až na kontrolním rtg. Zub mne stále bolí, a čeká mne ošetření u nového lékaře. Z ošetření mám obrovský strach, jelikož u předešlého anestezie opakovaně selhávala, bolest při ošetření pro mne byla opravdu nesnesitelná do takové míry, že jsem nedokázala v klidu sedět. Jak je to možné? V zubu zánět nebyl, i přesto ho lékař nedokázal dostatečně umrtvit. Mám se obávat bolesti i při dalším ošetření? Děkuji za odpověď

Dobrý den, 

citlivost až bolestivost při vrtání zubu je u každého individuálně vnímána. I jiný zub ve stejných ústech reaguje odlišně. Při opravě kazu blízkého dřeni je pravděpodobnost výraznější citlivosti při i po vrtání vyšší. Hluboký kaz může působit na zubní dřeň a ta následně reaguje zvýšeně. Zubní lékaři mají k dispozici stejné znecitlivující látky a užívají vesměs stejné metody při jejich podávání. Před dalším vrtáním sdělte své obavy a zkušenosti lékaři, on se jistě bude snažit aby zákrok byl minimálně bolestivý.

Více informací naleznete zde.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?