V

Vypadlá výplň a ulomená část zubu

Dobrý den .

Prosím mám dotaz. Před 3 dny mě vypadla plomba na horní pětce v pravo. Hned jsem zašla za Zubařka, ta mě objednala za měsíc na opravu. Už teď se mi ale po 3 dnes vylamal kus zubu kde výplň chybí , je to přední část ( asi jsem hodně skřipala zuby v noci). Myslím si ze už asi výplň nepůjde dat. Mám navštívit zubaře okamžitě a přijdu o cely zub?
Předem děkuji za info a odpověď

Dobrý den,

nic nemusí být ztraceno! Výplň vypadne ve většině případů díky kazu, který ji ze zubu uvolní. S tím souvisí i odlamování dalších částí zubu. Vždy je lepší raději akutně vyrazit k zubaři, alespoň pro provizorní vyplň. Zub s provizorní výplní je mechanicky stabilnější a pokud je živý, nebude tak citlivý jako bez výplně. 

Stav zubu opravdu nemohu posoudit, ale k rekonstrukci korunky postačí i malé množství zdravých zubních tkání s dobře ošetřenými kořeny. Pokud nepůjde dát výplň je zde možnost broušení například na korunku.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?