V

Vyvrtaná poslední stolička u dítěte

Dobrý den,

syn má rozvrtanou poslední stoličku. Jak dlouho může být zub otevřený, abychom neriskovali zánět? Lékař nám sdělil termín za 14 dní. Děkuji.

Dobrý den,

trepanace neboli otevření dřeňové dutiny je akutní ošetření, vznikne tak jistá forma drenáže zubu. Zub nejčastěji díky kazu odumřel, vytvořil se pod ním zánět a začal bolet. Otevřením dojde k uvolnění tlaku v zubu, vypuštění hnisu a k úlevě. Nejlepší možná varianta je zub ihned vyčistit, vyplnit dezinfekčním materiálem a provizorně uzavřít, ale to někdy není možné. Kořenový systém komunikuje s dutinou ústní, která je plná bakterií. Zub je potřeba uzavřít, co nejdříve. Především jestli se jedná o stálý zub, který bude dále endodonticky ošetřen. Mléčné zuby jsou z důvodu zánětu spíše extrahovány. Ale vše záleží na konkrétním případu. Pokud je zub ještě živý a je třeba zhotovit pouze výplň, pak je možné požádat svého lékaře alespoň o provizorní výplň v dřívějším termínu.

 

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?