Z

Zalomený nástroj v zubu.

Dnes mi zubař řekl, že mi v 6 nahoře zalomil nástroj, asi před 2 měsíci, mi to odvral, byla tam vložka-teď to mám otevřené a 3.7. jdu k němu, mám se někde raději objednat na vyndání nástroje pod mikroskopem, ten on nemá!, neřekl mi řešení, jen že třeba se zub vytrhne, a plombu kdyby na to dal, a nechal tam nástroj, udělá se tam váček? Nějak laxně k tomu přistoupil, ale mi jde o můj zub!

Dobrý den!

Oddělený nástroj v zubu je opravdu nepříjemná situace. Je nutné se k tomu postavit tak, že mrtvý zub potřebuje nutně ošetřit kořenové kanálky a je to pro zub poslední šance v ústech setrvat. Lékař používá k tomu určené nástroje, ale ty se někdy v kanálku zlomí. toto není vina lékaře, ale složitostí kořenového systému a také například neviditelnou vadou nástroje. V každém případě, pokud je možné nástroj vyndat, je to nejlepší varianta. V případě, že se nástroj vyndat nepodaří, opravdu se pod zubem může udělat váček, ale ten se může udělat i když je zub adekvátně ošetřen. Samotné vyndávání nástroje zub vcelku oslabí. Není to nic jednoduchého. Tak či tak všechny varianty mohou vyústit ve vytržení zubu, to je realita u ošetřování mrtvých zubů. Mikroskop není určitě zcela běžné vybavení ordinace. Pokud máte tu možnost objednat se na mikroskopické pracoviště, kde nástroj umí vyndat, určitě doporučuji jít touto cestou. Předem se se svým lékařem domluvte na postupu.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?