Ž

Žánět pod zubem způsobený rovnátky.

Dobrý den, dceři se vytvořil váček pod horní levou 4, stejný problém jsme řešili několik měsíců zpět na pravé straně, stejné místo. Vyřešeno bylo vytržením zubu. Dcera nosí nasazovací rovnátka a v těchto místech jsou drátky na nasazení. Rovnátka nosí cca půl roku. Je možné, že příčinou by nebyl zánět v zubu, ale reakce na rovnátka způsobena tlakem na dáseň? Paní doktorka na ortodoncii při upozornění, že si dcera stěžuje, že ji rovnátka tlačí jen poznamenala „musí si zvyknout“. K zubaři chodíme pravidelně, s jinými zuby tento problém nenastal. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zánět, váček pod zubem, je způsoben vždy tak, že zub odumře a zánět, který je v zubu, se přesune kořeny pod zub. Zub odumře nejčastěji na podkladě zubního kazu. Může ale odumřít i z jiných příčin, například nešetrným broušením či přetížením, ale i ortodontickým posunem. Příčinu nedokážu takto zhodnotit.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?