Z

Zub, který nesnese uzávěr.

Dobrý den, mám zub (6 dole), u kterého byly pro zánět čištěny kanálky. Pro stálou bolest “na skus” bylo čištění 2x opakováno, 1x pod mikroskopem. Vždy po uzavření provizorní plombou přijde doslova paralizující a nesnesitelná bolest dolní čelisti jdoucí až do ucha , znemožňující mluvení. Po odstranění bolest ustupuje.
Nyní je zub otevřený, občas bolí jakoby pod ním + lehce brní čelist, užívám ATB a analgetika, kloktám ústní vodu s chlorhexidinem a dr. vyslovila podezření na zánět dolní větve trojklanného nervu.
Je možné, aby toto způsoboval? Pomohla by extrakce zubu? Může existovat zub, který nesnese uzávěru?
Děkuji.

Dobrý den,

Podle toho, co popisujete je pod zubem stále z nějaké příčiny zánět. Zánětlivé ložisko dráždí přilehlé nervově cévní svazky a po nich se jako elektřina šíří do různých míst zásobených daným nervem. Otevřený zub je drénovaný a zánět má možnost zubem odcházet ven. V případě, že se zub uzavře, zánět se pod zubem nahromadí a způsobuje Vámi zmíněné bolesti. Zub dlouhodobě otevřený do úst je stále dokola infikován bakteriemi a zánět to jen podporuje. Antibiotika, analgetika, či otevřený zub pomohou krátkodobě, ale neřeší příčinu. V případě, že jste podstoupila několikeré čištění kanálků a zub stále bolí, může zde bát jiná komplikace, například prasklina v zubu. V nejhorším situaci, kdy veškeré možnosti selhaly může být vytržení zubu řešení.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?