Z

Zubní kaz nebo onemocnění zoubků u 16 měsíčního dítěte?

Dobrý den, moje dcera (16 měsíců) má skvrny na zubech již od prořezání. Jelikož usíná při kojení, domnívala jsem se, že jde nejspíš o zubní kaz. Paní zubařka mi řekla, že mám s dcerou na první ošetření přijít až ve 2 letech :(. Před pár dny jsem si však všimla, že dcera má obě horní jedničky podélně prasklé a hned následující den se jí zoubky ulomily. Nikde nenarazila, ani neupadla. Může se jednat o nějaké onemocnění, nemá zoubky moc křehké? Děkuji.

Dobrý den,

skvrny na zubech mohou znamenat buď zubní kaz, který se často tvoří dětem, které usínají při kojení, aniž by jim po kojení byl alespoň trochu očištěn chrup, dále u dětí, které během noci mohou pít mléko či oslazený čaj a opět si nevyčistí zuby či děti rodičů, jejichž stav zubů je špatný a tyto kazotvorné bakterie přenášejí nevědomky na své dítě polibky či sdílením stejného příboru při krmení.

 

Nebo je druhá možnost a to vrozená vada zoubků, které se více kazí či jsou křehké a drolí se.

 

Určitě není na místě čekat s návštěvou zubního lékaře do dvou let. Já svým pacientům doporučuji navštívit ordinaci hned, jakmile prořežou první zoubky, vždy je totiž o čem mluvit, na co se zeptat, dítě si zvyká na prostředí ordinace a takovýmto přístupem a častými kontrolami lze předejít stavům, kdy dítě navštíví ordinaci pouze v akutních bolestech, kdy je často nutné zoubky trhat a dítě si tak odnáší špatné zkušenosti a strach.

MDDr. Veronika Andělová

Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?