B

Bělení zubů v ordinaci

Bělení zubů v ordinaci je stále modernějším a dostupnějším způsobem, jak dodat našemu úsměvu lesk a krásu. Rozzářit úsměv, odstranit nevzhledné flíčky či napravit zbarvení jednoho či více zubů je dnes v ordinacích zubních lékařů běžným požadavkem zákazníků.

EXISTUJE SPOUSTA METOD BĚLENÍ ZUBŮ

Na trhu nalézáme nepřeberné množství technik bělení zubů, které se liší především cenou, účinností a kvalitou samotného bělení. Mezi levné, ale snadno dostupné bělicí prostředky patří takové, které nalézáme v regálech supermarketů či lékáren. Tyto bělicí prostředky jsou poměrně laciné, ale mnohdy nepřinášejí kýžený efekt světlejších zubů. Častokrát se po použití těchto volně prodejných prostředků setkáváme v ordinacích se špatně vybělenými zuby, které mají světlejší a tmavší místa, což je způsobeno použitím nekvalitních materiálů. Takovéto zuby posléze vypadají v nadsázce jako srst dalmatina.

BĚLENÍ ZUBŮ V ORDINACI

Pokud chceme při bělení zubů zvolit bezpečnou a rychlou cestu, musíme navštívit zubního lékaře. Takzvané bělení zubů v ordinaci neboli ordinační bělení zubů, což je také mnohdy užívaný název, nám zaručuje kvalitní a bezpečné vybělení zubů pod dohledem zubního lékaře. Proč je důležitý dohled zubního lékaře? Abychom pochopili důležitost zubního lékaře v celém procesu bělení zubů, je nezbytné se vrátit ke kořenům problému nepěkně zabarvených zubů.

 

NEJPRVE STANOVÍME PŘÍČINU NEVZHLEDNĚ ZBARVENÝCH ZUBŮ

Zubní lékař Vám v první řadě vyšetří chrup a stanoví jeho celkový stav. Vyšetření chrupu je nezbytné z mnoha důvodů. Jednak můžete mít v ústech řadu problémů, jako jsou zubní kazy, mrtvý zub, zánět dásní či parodontózu, které mohou výrazně ovlivnit samotný proces bělení. V druhé řadě je nezbytné stanovit příčinu zabarvení chrupu. Většinou se jedná o zabarvení způsobené životním stylem či stářím chrupu. Každodenně konzumované potraviny obsahují řadu barviv a pigmentů, které se větší či menší míře usazují v zubech. Pokud se jedná o kuřáka nebo častého konzumenta červených vín, musíme počítat s vyšší časovou náročností a nákladností pro dosažení požadovaného odstínu zubů. Samostatnou kategorii posléze tvoří zuby geneticky poškozené nebo zbarvené v důsledku užívání antibiotik, obzvláště tetracyklinových, které byly dříve užívány k léčbě respiračních onemocnění.

 

I PŘI BĚLENÍ ZUBŮ V ORDINACI MUSÍME STANOVIT LÉČEBNÝ PLÁN

Všechny tyto aspekty bere zubní lékař na zřetel a stanoví Vám léčebný plán. Mnohdy skutečně stačí jedna až dvě návštěvy ordinace a Váš úsměv bude znatelně světlejší a půvabnější. Samotné bělení zubů probíhá velmi rychle. Zubní lékař Vám nejprve nanese ochrannou hmotu na rozhraní zubu a dásně, která má za úkol chránit právě dáseň před účinky bělicího prostředku. Jakmile ochranná hmota zatvrdne, aplikuje zubní lékař na chrup bělicí prostředek, který posléze osvítí lampou. Světlo, které na zuby v průběhu bělení svítí, urychluje proces bělení a výrazně zkracuje čas strávený v ordinaci. Jelikož existuje více technik ordinačního bělení zubů, nelze s naprostou přesností říci, jak bude probíhat bělení právě v ordinaci Vašeho zubního lékaře. Nejčastěji se však setkáváme s metodou trojího opakovaní, kdy je bělicí prostředek nanesen na zuby, osvícen a setřen. Tento postup opakujeme právě třikrát.

 

JAK PROBÍHÁ BĚLENÍ ZUBŮ V ORDINACI

Bělení zubů v ordinaci trvá v průměru 45 až 90 minut. Doba strávená ve stomatologickém křesle závisí především na koncentraci bělicího prostředku – peroxidu vodíku, která je nejčastěji v rozmezí 25–40 %. Při domácím bělení zubů používáme prostředky o zhruba 3% koncentraci peroxidu vodíku, což jasně dokazuje, že bělení zubů v ordinaci používá vysoce koncentrovaných roztoku, a proto je nezbytné, aby bylo prováděno po dohledem zubního lékaře. Jelikož různé techniky ordinačního bělení obsahují různé koncentrace bělicích prostředků, není vhodné volit nejsilnější koncentraci bělicího prostředku vzhledem k velkému riziku zvýšení citlivosti chrupu. Na druhou stranu volba slabší koncentrace nezaručuje efekt vybělených zubů po pár minutách a spočívá spíše v domácím dobělování zubů.

 

ZÁVĚREM O BĚLENÍ ZUBŮ V ORDINACI

Pokud chcete dosáhnout bělejšího chrupu a neriskovat přitom možné komplikace spočívající v nekvalitních materiálech volně prodejných bělicích prostředků a nemožnosti konzultovat problém se zubním lékařem, zvolte takovou techniku bělení zubů, která Vám zaručí rychlé a kvalitní výsledky. Tou nezpochybnitelnou je bezesporu ordinační bělení zubů.

MDDr. Jakub Šulta

Chcete dostávat emailové novinky?