B

Bílá plomba neboli kompozitní výplň

Bílá plomba je výplň používaná ve stomatologii už více jak 50 let, avšak její popularita stoupá až dnes. Je žádaná především pro svůj přirozený vzhled. Vyhraje bílá plomba souboj s amalgámovou výplní i jinými, ba dokonce lepšími vlastnostmi?

BÍLÉ PLOMBY, KONEC AMALGÁMU?

Kompozitní výplň, někdy také označována jako bílá plomba, je materiál používaný v zubních ordinacích k náhradě ztracené části zubu. Bílá plomba je veřejností v poslední době často upřednostňována před amalgámovou výplní, a to především pro svůj vzhled. V některých zemích amalgámovou plombu nahradila úplně, hlavně kvůli údajné škodlivosti rtuti, ze které je amalgám vyroben. V některých případech je však amalgám vhodnější než kompozit, a to především v místech, kde výplň není vidět. Amalgám je odolnější vůči kousacímu tlaku. Může tedy v zubu vydržet delší dobu. Záleží však na tvaru a rozsahu kazu. Bílá plomba je nezastupitelná při rekonstrukcích předních zubů, kde je estetika na prvním místě.

BÍLÁ PLOMBA ANO ČI NE?

Bílá plomba, která je při správném zhotovení naprosto nerozeznatelná od neporušeného zubu, se používá především k rekonstrukci předních zubů, kde by např. amalgámová stříbrná výplň nebyla z estetického hlediska vhodná. Lze ji použít také u zadních zubů, ale hlavně z tvářové či jazykové strany.

 

JE BÍLÁ PLOMBA NĚČÍM NEBEZPEČNÁ?

Co se týče bezpečnosti bílé plomby, není důvod se jakkoliv strachovat. Stejné je to u amalgámové výplně, kterou dnes bílá plomba takřka vystrkuje z řady. Bezpečnosti těchto výplní dávají odborníci zelenou. Jediná rizika spojená s bílou plombou plynou především ze špatné ústní hygieny a nekvalitně zhotovené práce zubního lékaře. Takováto výplň má tendenci se odlamovat a vypadávat.

 

KOLIK ZA BÍLOU PLOMBU ZAPLATÍM?

Pokud jde o cenu bílé plomby, je nutno podotknout, že zdravotní pojišťovny tyto výplně neproplácejí. U některých zdravotních pojišťoven se mohou v rámci některých akcí plomby proplácet nebo na ně pojišťovny částečně přispívají, je to však velmi řídký jev. Ceny bílých výplní se pohybují od 400 do 1.500 Kč za jeden zub.

 

JAK DLOUHO BÍLÁ PLOMBA VYDRŽÍ?

Životnost bílé plomby, za předpokladu jejího kvalitního zhotovení zubním lékařem, vhodného umístění v chrupu a Vaší dobré ústní hygieny, se průměrně pohybuje od několika let až po desítky let. Avšak v porovnání s amalgámovou plombou, která vydrží 25 let i déle, je životnost bílé plomby kratší.

 

Výhody kompozitní výplně:

  • estetický vzhled,
  • barevná stálost,
  • malá nutnost vrtání zubu,
  • nedráždivý a chemicky stálý materiál v dutině ústní.

 

Nevýhody kompozitní výplně:

  • smršťování,
  • nechrání, ani minimálně, před zubním kazem,
  • menší odolnost vůči žvýkacímu tlaku u zadních zubů (stoliček).

 

Považujeme tento kompozitní materiál za velmi kvalitní s mnoha výhodami, avšak jsou zde i drobná negativa, ke kterým zkušený stomatolog při volbě typu výplně přihlíží. Jedno je však jisté, bez dobré ústní hygieny je estetická výhoda této výplně ztracena.

MDDr. Veronika Andělová

Chcete dostávat emailové novinky?