Č

Čištění snímatelné zubní náhrady

Čištění snímatelné zubní náhrady je mnohdy opomíjeným, ale velmi důležitým předpokladem zdravých úst. Pokud chceme předejít řadě zdravotních rizik, jakými jsou záněty dásní či protézního lože, a nepříjemným situacím, způsobených například zápachem z úst, musíme o náhradu řádně pečovat.

SNÍMATELNÁ ZUBNÍ NÁHRADA

Snímatelné zubní náhrady jsou jedním z řešení náhrady ztracených zubů. Zuby vypadávají z mnoha důvodů, mezi kterými dozajista vítězí parodontóza, která je největším strašákem dospělých nejen pro své následky, ale i průběh onemocnění. Jakmile ztratíte několik zubů či všechny, může Vám být zhotovena snímatelná zubní náhrada, které má své negativní i pozitivní stránky. Mezi hlavní nevýhody patří snížená citlivost úst a možné otlaky dásní a sliznic. Avšak výhody zubní náhrady jistě převažují. Nejenže navrací uživatelům úsměv, ale především jim dovolují opět normálně rozmělňovat potravu a artikulovat při mluvení. Chrup výrazně zasažený parodontózou či zubním kazem postupně tyto funkce zhoršuje.

TYPY SNÍMATELNÝCH ZUBNÍCH NÁHRAD

Existují dva základní typy snímatelných zubních náhrad, celková a částečná. Celková snímatelná zubní náhrada je zhotovena tehdy, když pacient ztratil všechny zuby nebo není možné použít stávající zuby v ústech k uchycení částečné zubní náhrady. Takovéto zuby se poté musejí vytrhnout a pacient je beztak bezzubý. Částečná snímatelná zubní náhrada je indikována u lidí, kteří mají část chrupu zachovalou a je možné je použít pro ukotvení částečné náhrady.

 

PROČ ČISTÍME CELKOVOU ZUBNÍ NÁHRADU?

Správná péče o snímatelnou zubní náhradu je zcela zásadní. Zubní náhradu, podobně jako vlastní chrup, musíte udržovat v čistotě. Pokud tak nebudete činit, hrozí Vám řada zdravotních komplikací:
zánět dásní;

 • zánět protézního lože, což je místo, na kterém leží náhrada;
 • vznik zubního kazu u zbývajících zubů;
 • parodontóza a následná ztráta zbývajících zubů;
 • tvorba zubního kamene;
 • nepříjemný zápach z úst
 • a také nevzhledné zabarvení náhrady.

 

Snímatelnou zubní náhradu, podobně jako vlastní chrup, ohrožuje především zubní povlak. Tato lepkavá hmota složená ze zbytků tekutin, jídla a bakterií ulpívá na všech površích dutiny ústní. A je dobře známo, že nejlépe se usazuje na vlastních či umělých zubech.

 

CO SE STANE PŘI ŠPATNÉ PÉČI O ZUBNÍ NÁHRADU?

Nejprve dojde k hromadění zubního plaku na umělých, popřípadě i vlastních zubech. Tento fakt okolí pociťuje především nepříjemným zápachem z úst. Na tuto skutečnost okolí nositele snímatelné zubní náhrady spíše neupozorní. Dalším problémem je ztráta původní barvy náhrady, zuby začínají žloutnout až hnědnout. Poté mohou být komplikace ze špatné hygieny o snímatelnou náhradu různorodé. Nejčastěji dochází k zánětu dásní a protézního lože, tvorbě zubního kamene ukládáním minerálů ze slin do zubního plaku či vzniku bělavých povlaků.

 

JAK ČISTIT SNÍMATELNOU ZUBNÍ NÁHRADU?

Obecně lze říci, že podobně jako existuje jedna správná technika čištění zubů, existuje i jeden zaručený postup při čištění snímatelné zubní náhrady. Náhradu čistěte alespoň jedenkrát denně!

 

 1. Nejprve si napusťte umyvadlo vodou. Stačí takové množství, které zabrání přímému nárazu náhrady o umyvadlo při vyklouznutí z rukou. Zubní náhrada je poměrně křehká a při nárazu může dojít k jejímu poškození.
 2. Poté vyjměte snímatelnou náhradu z úst a pomocí měkkého zubního kartáčku ji pod proudem tekoucí vody očistěte. Kartáček volte vždy měkký a nejlépe takový, který je speciálně přizpůsoben pro čištění snímatelných zubních náhrad (specializované prodejny, lékárny). Pokud byste používali tvrdý kartáček, došlo by k poškrábání náhrady a jejímu estetickému znehodnocení.
 3. Po očištění náhradu znovu opláchněte proudem vody a vložte do čisticího roztoku.

 

ČISTICÍ ROZTOK PRO SNÍMATELNÉ ZUBNÍ NÁHRADY

Čisticí roztok je bezpečným způsobem, jak odstranit zbylé bakterie a usazeniny z náhrady. Roztok se nejčastěji dodává ve formě tablet, které se rozpouštějí ve vodě. Čisticí tablety mají dezinfekční a antibakteriální účinek, zabraňují tak vzniku zubních povlaků a eliminují možný zápach z úst. Odstraňují skvrny na zubech způsobené konzumací vína či kouřením tabákových výrobků. A v neposlední řadě jsou šetrné k materiálu, ze kterého je zubní náhrada zhotovena.

 

JAK POUŽÍT ČISTICÍ TABLETY?

Před použitím čisticích tablet si vždy přečtěte návod od výrobce. Jednotlivé postupy se mohou lišit. Zde popíšeme nejčastější použití například při práci s tabletami Corega.

 

 1. Natočte ne vroucí, ale poměrně teplou vodu do takové nádoby, která bude stačit k ponoření čisticí tablety a přitom bude roztok dostatečně koncentrován. Doporučujeme 2 dcl vody do běžné skleničky.
 2. Poté vhoďte čisticí tabletu do vody. Snímatelná zubní náhrada následuje hned po čisticí tabletě. Při vkládání dbejte na to, aby náhrada překrývala tabletu. Šumivý efekt zde umocní proces čištění.
 3. Zubní náhradu nechte v roztoku alespoň deset minut. Náhrada může být v roztoku i přes noc. Nikdy však náhradu po očištění neodkládejte „do sucha“. Náhrada by mohla při vyschnutí změnit tvar.
 4. Pro dokonalé vyčištění náhrady ještě jednou náhradu očistěte zubním kartáčkem pod proudem tekoucí vody.

MDDr. Jakub Šulta

Chcete dostávat emailové novinky?