Photo 142600674 / Prosthetic Spoon © Nenad Klasic | Dreamstime.com
C

Co byste měli vědět o otiscích

Ať už vás čeká výroba nové korunky nebo rovnátka, ve většině ordinací se otiskům nevyhnete. Otisk je nejlepším prostředníkem mezi pacientem a laboratoří, takže laborant dokáže i bez vaší přítomnosti vyrobit protetickou práci přímo pro vás. Pojďme se společně podívat na celý proces otiskování.

Co na samotné otiskování lékař potřebuje? 

  1. Otiskovací lžíce 

Otiskovací lžíce je pomůcka, bez které se celý proces neobejde. Mohou být buď kovové nebo plastové a vyrábí se v několika konfekčních velikostech. Před samotným otiskem si lékař lžíce vyzkouší, jestli správně pasují na váš zubní oblouk. V některých případech tyto konfekční lžíce pacientovi nesedí. Lékař si tak udělá pouze „předotisk“ a na jeho základě se v laboratoři zhotoví individuální otiskovací lžíce přímo pro konkrétního pacienta.  

  1. Otiskovací materiály 

V zubní ordinaci existuje mnoho typů otiskovacích hmot a každá je vhodná pro jinou situaci. Od otiskovacího materiálu se očekává několik obecných vlastností: 

Biokompatibilita neboli to, že hmota nebude pro pacienty toxická a tělo na ni nebude reagovat alergickou reakcí. 

Objemová stabilita je velice důležitá pro přesnost výsledné protetické práce. V laboratoři se na základě otisků vyrobí sádrový model. Kdyby se laborantovi dostal otisk, který by i jen minimálně objem změnil, výsledná náhrada nemusí v ústech sedět. 

Pevnost a odolnost proti deformacím opět souvisí s přesností. Kdyby během sundávání otisku ze zubů pacienta, došlo k deformaci hmoty, laborant nemůže vytvořit práci, která by seděla. 

Přijatelná doba tuhnutí souvisí s komfortem pacienta. Standardně otiskovací hmoty ztuhnou do 5 minut, což je většina pacientů schopna zvládnout.  

Příjemná chuť a vůně výrazně snižuje už tak nepříjemný pocit pacienta během otiskování.

Pacienti s dávivým reflexem  

Někteří pacienti mívají během otiskování problém se silnějším dávivým reflexem. Mají pocit, že se dusí a celý proces pro ně může být velmi nepříjemný. Je důležité, aby pacient dýchal nosem a snažil se zachovat klid.  

Existují různé způsoby, jak dávivým reflexem potlačit. Lékař vám může pomocí povrchového anestetika ve spreji znecitlivět měkké patro anebo někdy zabere i jednoduché posolení jazyka. Pokud máte silný dávivý reflex, vždy o tom předem informujte svého lékaře. 

Skenování

Otiskování začíná být pomalu nahrazováno skenováním. Pomocí softwaru a speciálního skeneru se zuby ze všech stran naskenují a laborant si tak zubní oblouk a skus může prohlédnout na počítači. Tato alternativa je mnohem příjemnější právě pro pacienty s dávivým reflexem. Skener má však relativně vysokou pořizovací cenu a na některé typy protetických prací zatím není vhodný. 

Závěrem k otiskům 

Otisků není třeba se bát anebo se nějak speciálně připravovat. Celý proces je bezbolestný a hotový za pár minut. Jedná se o běžný úkon a je důležitý pro to, aby výsledná protetická práce dobře seděla. 

Iveta Brabcová

Jmenuji se Iveta Brabcová a jsem studentkou třetího ročníku zubního lékařství Masarykovy univerzity v Brně. Kromě psaní odborných článků pro vzdělávání veřejnosti, také školím dentální hygienu ve školách a školkách. Ve volném čase se věnuji tanci, sportu a ráda cestuji.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?