D

Dočasný chrup neboli mléčné zuby

Dočasný chrup neboli mléčné zuby měl jistě každý z nás. Ale někteří na ně teprve čekají. Abychom však věděli, jak o dětské zoubky pečovat, je nezbytné o nich něco vědět. Jak vypadají? Kazí se častěji? A odkud se berou zuby trvalé? To a mnohem více se dozvíte v následujícím článku.

MLÉČNÉ ZUBY, TO JSOU SNAD Z MLÉKA?

Dočasné zuby, jak jistě víte, předchází zubům trvalým. Avšak v určité fázi vývoje nacházíme v zubním oblouku současně zuby dočasné i trvalé. Dočasné zuby bývají často nazývány mléčnými zuby kvůli jejich bíle zbarvené sklovině a jsou celkově drobnější. Mezi mléčnými zuby najdeme v každé čelisti čtyři řezáky, dva špičáky a čtyři stoličky, premoláry chybí. Celkem tvoří dočasný chrup 20 zubů. U trvalých zubů jsou řezáky i špičáky nahrazeny stejnojmennými trvalými zuby a na místě dočasných stoliček vyrůstají třenové zuby (premoláry). Náhrada dočasných zubů začíná v šestém roce věku dítěte.

KAZÍ SE MLÉČNÉ ZUBY ČASTĚJI?

Dětské zuby obsahují méně minerálních látek, a proto jsou měkčí než zuby trvalé. Tato skutečnost vede k vyšší náchylnosti mléčných zubů k zubnímu kazu. Proto bychom měli jejich hygieně věnovat dostatečnou pozornost a motivovat děti od nejútlejšího věku k péči o své zoubky.

 

JAK VYPADAJÍ MLÉČNÉ ZUBY?

Dentin mléčných zubů je tenčí a dřeňová dutina prostornější, vzniklé kazy proto často dosahují do blízkosti dřeně a způsobují tak velkou bolest. Kořeny dočasných zubů jsou užší a rozbíhají se více do šířky než u trvalých zubů. Tento tvar kořenů způsobuje poloha zárodku trvalého zubu, který leží mezi kořeny mléčného zubu.

 

 

 

MDDr. Ing. Lukáš Kaloš

Vystudoval jsem obor Zubní lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kam jsem nastoupil už jako inženýr s praxí ve Škoda Auto, takže už jsem měl jasno, proč chci na medicíně studovat stomatologii.

Po ukončení studia jsem pracoval na stomatochirurgickém pracovišti. S kolegou jsme pak v roce 2013 založili společnou ordinaci s pobočkami v Praze a severních Čechách. V současné době mám v Praze vlastní ordinaci AXION Dental Dock, kde pracuji se stabilním týmem skvělých zubařů, hygienistek, sester i recepčních.
Chcete dostávat emailové novinky?