Photo 85267193 / Blood Stream © Alex N | Dreamstime.com
F

Fokální infekce dentálního původu

Fokus, chápejme jako ložisko. Infekční dentální fokus je místo v ústech a okolí, kde se nachází infekce. Ta se vyznačuje přítomností mikroorganizmů, například bakterií, v lidském těle a působí zánět. Fokální infekce dentálního původu, je tedy zánět, který vznikl kdekoli v těle a je způsobený infektem, který přicestoval krevní cestou právě z úst.

V nekterých případech může tato situace způsobit řadu obtíží. Infekční místečka v ústech jsou často velmi malá a infekce v nich není zcela dobře prokazatelná. Naštěstí jsou zde některé charakteristické rysy, podle kterých se lékař při jejich hledání řídí. 

Vyšetření provede ošetřující zubní lékař. Provádí se kompletní klinické vyšetření dutiny ústní a jejího okolí a na zubech se hledají kazy. U hlubokých výplní se zkouší reakce na studené, tedy zdali je zub živý. Hledají se nánosy zubního plaku, zánět dásní, slizniční patologie, parodontální choboty, zuby moudrosti částečně kryté dásní a jiné. Klinické vyšetření je nutné ještě doplnit vyšetřením rentgenologickým, a to přehledným panoramatickým snímkem. Zde se zachytí okem neviditelné problémy, velké mezizubní kazy, kazy pod výplní, kazy na kořenech, hledají se mrtvé zuby a sledují se zuby s kořenovou výplní, jestli u hrotů kořenů nemají známky infekce, zuby schované pod dásní, zapomenuté kořeny, zánětlivé úbytky kosti okolo zubů, cysty, dále se hodnotí čelisti, čelistní dutiny a hledají se jakékoli patologie.

V lidském organismu všechno souvisí se vším. Je potřeba zmínit, že bakterie z infekčního ložiska v ústech po proniknutí do krve můžou cestovat kamkoli, vždy záleží na jejich množství a na síle imunitního systému. Zejména viridující streptokoky mají tendenci se zachytávat na vnitřní výstelce srdce a srdečních chlopní a způsobovat zánět neboli endokarditidu.

Toto vyšetření je nejčastěji součástí balíčku předoperačních vyšetření. Pokud vás čeká operace, například srdeční chlopně nebo kloubní náhrada, je zhodnocení fokální infekce dentálního původu zlatým standardem. Bakterie se rády usazují také na umělých površích. Dále se můžete s tímto vyšetřením setkat, pokud máte v těle nějaký zánět neznámého původu. Váš lékař by měl systematicky infekční fokusy ve vašich ústech vyhledávat a léčit v rámci preventivních prohlídek.

Z jiného úhlu pohledu se infekce může z dutiny ústní začít šířit až po zákroku na zubařském křesle. Dutina ústní je bakteriemi hojně osídlená a při krvavých výkonech můžou bakterie do krve snadno přestoupit. Především se může objevit po chirurgických výkonech, jako je trhání zubů. Ale i snadné odstranění zubního kamene, kde může krvácet zanícená dáseň, je potenciálním rizikem infekce. Tento fakt se týká především pacientů s rizikem. Ti jsou k infekci vnímavější. Mezi takové se řadí například lidé s novou srdeční chlopní a jiní. Výkony u těchto pacientů se předem plánují a pacient si podle pokynů lékaře před zákrokem vezme antibiotika jako profylaxi usazení infekce.

Fokální infekce dentálního původu se může zdát jako velký strašák, ale pokud o své zuby dobře pečujete, navštěvujete dentální hygienu a pravidelně chodíte na preventivní prohlídky, kde lékař infekční fokusy aktivně vyhledává a řeší, rizika eliminujete. Patříte-li do skupiny rizikových pacientů, krvavé zákroky lze provést bezpečně v antibiotické cloně. Zdravý pacient zákrok ustojí díky své obranyschopnosti bez úhony. Důležité je také posilovat imunitní systém, který je naší největší zbraní v boji s infekcemi.

V každém případě se nebojte, fokálních infekcí je relativně málo a jsou řešitelné.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?