Photo 198458351 © Iuri Gagarin | Dreamstime.com
J

Jak kouření ničí vaše zuby

Podle dat Státního zdravotního ústavu z roku 2019 kouří v České republice tabákové výrobky denně 21,1 % mužů a 15,2 % žen. To, že kouření je rizikové pro mnoho orgánů a působí celkově negativně na zdraví člověka, je dnes často opakovaným faktem. V tomto článku se zaměříme na to, jak ovlivňuje vaše orální zdraví.

Není překvapením, že má kouření vliv specificky na dutinu ústní a zuby, jelikož jsou tato místa v přímém kontaktu s vdechovaným a následně i vydechovaným kouřem. Ten, mezi směsí více než 6 000 pevných a plynných látek, obsahuje přes 60 prokázaných karcinogenů. Kromě viditelného žlutého až šedého zbarvení zubů je kouření spojeno i s mnoha vážnějšími důsledky jako jsou zubní kazy, onemocnění parodontu i rakovinou.

Kouření je nejrizikovějším faktorem jak pro rozvoj, tak i následný progres onemocnění závěsného aparátu zubu. Děje se tak kombinací několika mechanismů:

  • sníženým prokrvením dásně a následnému deficitu kyslíku a živin společně s nedostatečným odvodem odpadních produktů
  • imunitní odpovědí na chronický zánět způsobený kouřením
  • potlačením přirozených reparačních mechanismů
  • nerovnováhou orální mikroflóry

Porucha prokrvení drobných cév následně postihuje nejen parodont, ale i měkké tkáně – rty, jazyk, patro a hrtan. Vlivem toho může být u kuřáků na první pohled skryt zánět dásní (gingivitida), neboť zde nejsou přítomny typické zarudlé a nateklé dásně, a nemoc může tak nepozorovaně přejít do parodontitidy, která může vést k rozsáhlým ztrátám zubů. Užívání tabákových výrobků negativně ovlivňuje remodelaci alveolární kosti během implantologické nebo ortodontické léčby, což dobu terapie prodlužuje a může dojít až k jejímu úplnému selhání.

Vliv na sklovinu

Sklovina je nejvíce mineralizovaná tkáň v těle, i přesto podléhá vlivem kouření erozím a demineralizačním procesům, přičemž jsou oslabeny procesy remineralizační. Karcinogenní kouř pak podporuje růst a množení kariogenních bakterií, a to zejména Streptococcus mutans, Lactobacilli, Streptococcus gordonii a Aktinomycet. Narušená struktura skloviny společně se změnou složení a poměru mikroorganismů v ústech pak v konečném důsledku vede k tvorbě zubního kazu.

Rakovina dutiny ústní

Mezi nejčastější typ obecně patří dlaždicobuněčný karcinom, vyskytující se zejména na jazyku, dolním rtu a v oblasti patra. Manifestuje se mnoha způsoby: bílými a červenými povlaky, zvýšenou krvácivostí, zápachem z úst, bolestivostí a pocitem zaseknutého sousta s problémovým žvýkáním, polykáním a možností pohybu čelisti a jazyka. Rozvoj tohoto maligního onemocnění souvisí nejen s kouřením cigaret, ale také s užíváním jiných výrobků obsahujících tabák – dýmek (včetně vodních), vaporizérů i žvýkacího tabáku. Studie ukazují, že společně se zvýšenou konzumací se zvyšuje i riziko vzniku rakoviny, které je u lidí, kteří tabák užívají, asi 5 až 10krát větší než u nekuřáků. Toto riziko je pak znásobeno u těch, kteří navíc konzumují i alkohol.

Kuřáci a péče o chrup

Vzhledem k výše uvedeným faktům je třeba dbát na velmi dobrou hygienu zahrnující čistění mezizubních prostorů a dodržování pravidelných preventivních prohlídek. Ovšem nejlepší prevencí komplikací souvisejícím s kouřením je bezesporu překonání tohoto zlozvyku. Po odvyknutí se rizika spojená s kouřením značně snižují, či jsou dokonce srovnatelná s lidmi, kteří nikdy nekouřili. 

 

Na závěr je potřeba si také uvědomit, že v některých ordinacích nejsou silným kuřákům některé zákroky, jako například implantáty, vůbec prováděny, protože hrozí riziko špatného hojení.

Soňa Chamlarová

Jsem studentka 4. ročníku zubního lékařství na Univerzitě Palackého v Olomouci a ráda bych se s vámi podělila o své znalosti z oboru, které se snažím stále rozšiřovat. Psaní článků považuji za velmi důležité, protože věřím, že správné informace jsou klíčem k prevenci a optimálnímu řešení zubních problémů. Jsem také aktivní školitelkou dentální hygieny ve školách a školkách. Kromě zájmu o zubní lékařství se ráda věnuji i dalším aktivitám, mezi ně patří běhání v krásných olomouckých parcích, turistika v horách a objevování nových míst a kultur.

Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?