J

Jak motivovat děti k zubní hygieně

Jak motivovat děti k zubní hygieně Správná zubní hygiena je základem zdraví dutiny ústní. Každý člověk by si ji měl osvojit v co nejranějším věku. Pokud se tak nestane, pravděpodobně, bude dotyčný s ústní hygienou bojovat po celý zbytek života. V tomto článku najdete rady, jak naučit děti zubní hygieně, motivovat je k ní a proč zanedbaná hygiena v dětství vede k dlouhodobým problémům v dospělosti.

PROČ JE POTŘEBA DODRŽOVAT ÚSTNÍ HYGIENU?

Každý rodič by měl chtít pro své dítě to nejlepší a snažit se mu to dopřát. To se týká i ústní hygieny, která je v mnoha případech zanedbávána. To s sebou přináší nemalé problémy – zkažené zuby, záněty dásní, bolest, vrtání zubů, injekce, trhání zubů a jiné nepříjemnosti. Tomu všemu by se dalo předejít důsledným dodržováním zubní hygieny. Malé děti mívají často k čištění zubů ne příliš kladný vztah. Mnohdy jej považují za otravnou nutnost a za ztrátu času, který by jinak mohly trávit hrou. Pokud není zajištěn důsledný dohled rodičů, tyto děti často zubní hygienu zanedbávají a zbytečně si tím škodí.

ČASTO SLÝCHÁME: „TO JSOU JENOM MLÉČNÉ ZUBY“.

Ve společnosti se ještě stále ozývají názory, že dočasný chrup není tak důležitý jako chrup stálý a když se dočasný zub zkazí, tak to až tolik nevadí, protože ho stejně časem nahradí jiný. Není to pravda. Pokud není včas ošetřen zubní kaz na dočasném zubu, jeho šířením dojde k zánětu zubní dřeně. Pokud se tento zánět dostane až k hrotu kořene dočasného zubu, bývá zpravidla poškozen zárodek stálého zubu. Tento stálý zub je poté méněcenný. V závislosti na tom, v jakém stadiu vývoje se jeho zárodek nacházel, se na zubu nachází různé defekty. V méně závažných případech jsou v podobě rýh a skvrn ve sklovině, v těch horších najdeme na postiženém zubu velké defekty skloviny, zuboviny nebo zubního cementu. Navíc pokud dítě předčasně přijde o dočasný zub, může dojít k nesprávnému prořezávání stálých zubů a to s sebou nese četné komplikace.

 

PRO DĚTI MUSÍME BÝT PŘÍKLADEM

Říká se, že kdo chce zapalovat, musí sám hořet. To platí i v případě motivace k ústní hygieně. Pokud chce rodič dítě učit, jak si správně čistit zuby, musí sám mít osvojenou správnou techniku a znát základní informace o pomůckách k čištění potřebným i jak často by se měla zubní hygiena provádět. Tyto informace se dozví od svého ošetřujícího zubního lékaře, zubní hygienistky nebo z různých mediálních zdrojů. Samozřejmě je důležité, aby se rodič nabytými poznatky sám řídil.

 

ČIŠTĚNÍ ZUBŮ JE HRA

Děti si rády hrají. Pokud uděláte z čištění zubů hru, bude je i zubní hygiena bavit a budou se jí rády věnovat. Co si třeba čištění zubů ozvláštnit puštěním oblíbené písničky? Nebo existují přesýpací hodiny, které odměřují „ideální“ délku trvání čištění zubů. Zpravidla bývají tříminutové. Nicméně i za tuto dobu nemusí mít dítě zuby dobře vyčištěno. Kontrola správnosti čištění zubů rodiči je nutná do doby, dokud si dítě techniku čištění neosvojí natolik, že jeho zuby jsou po čištění opravdu bez plaku. Při zubní hygieně můžete předříkávat básničky, říkanky nebo zpívat. V lékárnách se dají za poměrně nízkou cenu sehnat speciální indikátory zubního plaku. Běžně se používají pro kontrolu správnosti čištění zubů po proběhlé ústní hygieně. Je ale možné je použít i jako motivační pomůcku u dětí – nabarvit jim zubní plak před čištěním, nechat dítě prohlédnout se v zrcadle, aby vidělo, kolik má na zubech povlaku, a potom si před zrcadlem zuby vyčistit. Když dítě uvidí výsledky ve formě čistých zubů, bude mít pocit dobře odvedené práce. Tento způsob motivace je ale vhodný pro děti, které nebudou indikátor polykat.

 

DĚTSKÉ ZUBNÍ PASTY A KARTÁČKY NA ZUBY

Na trhu s pomůckami zubní hygieny existuje velké množství dětských zubních past a kartáčků na zuby. Pokud dítěti koupíte vhodný zubní kartáček, který se mu bude líbit, a pastu, která mu bude chutnat, bude to další krůček k tomu, aby si dítě čištění zubů mohlo oblíbit.

 

SLOVA ZÁVĚREM

Správně osvojená zubní hygiena je tím nejlevnějším, nejméně nepříjemným a nejjednodušším způsobem, jakým docílit zdravých zubů. Pokud děti včas naučíme a motivujeme k tomu, aby správně pečovaly o své zuby, ušetříte si v budoucnu mnoho starostí, bolesti, času a v neposlední řadě i financí.

 

MDDr. Radana Janovská

Chcete dostávat emailové novinky?