Photo 98957114 / Dentist Toy Child © Arne9001 | Dreamstime.com
J

Jak připravit dítě k zubaři

Každý rodič, který dbá o zdraví svého potomka, si už někdy před návštěvou lékaře položil některou z následujících otázek: Jak dítě na prohlídku nejlépe připravit? Jak mu pomoci, aby vše zvládlo bez zbytečného stresu?

Čistit, čistit a ještě jednou čistit

Správná technika a frekvence čištění je jedním z klíčových faktorů v péči o zdraví dutiny ústní. Čistý zub se nekazí. Důležité je také dbát na správnou výživu dítěte a omezit konzumaci sladkých nápojů. Ptáte se, jak ústní hygiena pomůže dítěti zvládnout návštěvu zubaře? Existují pro to hned dva důvody. První z nich je očividný, dítko s pravidelně a dobře čištěnými zoubky se s mnohem větší pravděpodobností vyhne vrtání. To sice nemusí být díky možnosti anestezie nutně bolestivé, zároveň ale nebude příjemné dětský pacient rozhodně nebude nadšený z pocitu vody v puse nebo z toho, že bude muset v klidu delší dobu nehybně sedět. Druhým důvodem je, že díky pravidelné péči o chrup se dítě naučí lépe spolupracovat a je pak ochotnější otevřít ústa přímo v ordinaci.

Zubařem pro plyšáky

Vezměte s dítětem při čištění do koupelny i oblíbeného plyšáka. Zkuste mu navrhnout, aby se postaralo i o svou hračku a zkusilo jí vyčistit zoubky. Užitečné může být i zubařské zrcátko, které lze snadno pořídit. Dítě si hraje na zubaře a zároveň vidí, že mu zrcátko nemůže ublížit.

Povídejte si o návštěvě zubaře

Zkuste dítěti nastínit, co se v ordinaci bude dít. Že se spolu posadíte na křeslo, které umí jezdit nahoru a dolů, že hned u něj je fontánka. Můžete také říct, že u křesla bydlí dva sloni, jeden umí vodu chobotem vysávat a druhý ji umí naopak chrlit (řeč je samozřejmě o savce a pistoli na vodu).

Vyberte vhodného lékaře

Je běžné vzít dítě na první prohlídku právě ke svému zubaři co když ale toto využít nechcete nebo nemůžete? Možným řešením může být pedostomatolog neboli dětský zubař. Specializuje se na péči o dětské pacienty a má zkušenosti i s těmi, co hůře spolupracují. Bohužel je ale nutné podotknout, že lékařů s tímto zaměřením je velice málo a může být celkem oříšek dostat svou ratolest do jeho registru.

Pozitivní motivace

Zkuste dítěti za návštěvu lékaře slíbit odměnu. I samotní zubaři mají často v ordinaci nějaký ten „kouzelný šuplík”, který je plný dárečků pro malé pacienty.

Toto tedy byly tipy, které můžete před první (nebo každou další) prohlídkou vyzkoušet. Je pochopitelné, že dítě bude ze začátku nervózní a možná se objeví i vystrašené slzičky. Často jej však pláč přejde, jakmile zjistí, že se mu nic zlého nestane. I vy se snažte být co nejvíce klidní a zbytečně dítě dopředu neděsit. Pokud budete brát návštěvu zubní ordinace s nadhledem, uvidíte, že vše nakonec dobře dopadne.

 

Lucie Svobodová

Chcete dostávat emailové novinky?