Photo 45290967 © Anupong Thiprot | Dreamstime.com
K

Komplikace zubního kazu

Popišme si průběh od vzniku zubního plaku až po ztrátu zubu. Opravdu až takto špatně může skončit zub s neléčeným kazem.

Zubní kaz

Vše začíná po prořezání prvního zubu do úst. Na zuby se ihned nalepí bílkoviny ze slin. Na takto vzniklý film se dále chytají bakterie a zbytky potravy. Mluvíme již o zubním plaku. Plak se neustále rozrůstá a organizuje. Bakterie zodpovědné za vznik zubního kazu jsou především Streptococcus mutans, mitis, salivarius a další. Tyto bakterie mění jednoduché cukry z potravy na kyselé zplodiny. Kyselé produkty bakterií leptají zubní sklovinu, až ji naruší. Na povrchu zubu tak vzniká zubní kaz a ten se dále zvětšuje a šíří hlouběji.

  • Příznaky

Nejprve se na zubní sklovině udělá bílý opákní flíček, to je známka, že se sklovina rozpouští. Následuje přechod kazu na zubovinu, kde se dále rozpouštějí tvrdé tkáně zubu a kaz se šíří. V tento moment mohou být mezizubní kazy patrné na rentgenovém snímku. U větších kazů dochází ke zbarvení a odlomení částí zubu nebo hůře k úplnému rozpadu zubní korunky či kořene. Zuby mohou být citlivé na teplé, studené či sladké a na skus. 

  • Léčba

Počínající léze je možné sledovat či podpořit remineralizačními zubními pastami s vyšším obsahem fluoridových iontů či vápníku nebo fosfátů. Větší kazy je potřeba ze zubu odstranit zubní vrtačkou. Zuby zcela zasažené a rozpadlé kazem jsou doporučeny k vytržení.

Pulpitida – zánět zubní dřeně

Zánět zubní dřeně vzniká na podkladě neléčeného zubního kazu blízkého dřeni. Zub je složitý orgán, který v sobě obsahuje cévy a nervy. Pokud dojde k průniku infekce z kazu až do vnitřku zubu, vzniká zánět zubní dřeně, to způsobí opravdu velké bolesti. Stav může být vratný nebo nevratný. 

  • Příznaky

Náhle vzniklá, intenzivní, neustupující bolest. Ostrá, zhoršující se s tepelnými podněty, nejprve vadí studené, dále vadí teplé. Z počátku je složité příčinný zub označit, ale s postupujícím zánětem je lokalizace přesnější.

  • Léčba

U vratného podráždění zubní dřeně je možné opravit kaz a vyčkat na zklidnění. U nevratného podráždění dřeně je potřeba ošetření kořenového systému, zub umrtvit.

Apikální periodontitida – zánět ozubice

Pokud infekce z kazu přestoupí do zubní dřeně a zub se neošetří, dojde k jeho odumření. Infekce pokračuje kořenovým systémem až po hroty kořenů a přestoupí ze zubu na okolní tkáně, ozubici, následně do kosti. Takto může dojít až ke vzniku hnisavých ložisek tlačících se ven z kosti pod dásně. Pokud zánět přestoupí do chronické podoby vzniká ohraničený „váček“ nad kořenem.

  • Příznaky

Zub je šedý, nereaguje na tepelné podněty, bolí na skus či dotek a může být vystouplý.

  • Léčba

Jediné řešení je ošetření kořenového systému zubu. Někdy je potřeba zub vytrhnout.

Při dobré preventivní péči o zuby nemusí ke vzniku kazu vůbec dojít a pokud už se tam stane, lze včasnou péčí předejít těm nejtěžším koncům.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?